آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

زیورآلات طلای غیر مرسوم


زیورآلات طلای غیر مرسوم

سلام و صد سلام به همراهان همیشگی ویاناگالریا
امیدواریم در این ایام کرونایی روز و روزگارتان بخیر، تندرست و دلشاد باشید. 
مقاله ی امروز را با سوالی چالشی آغاز می کنیم:
هنگامی که عبارت انواع زیورآلات به گوشتان می خورد؛ چه مواردی از اقسام طلا و جواهرات به ذهنتان خطور می کند؟
شاید از زاویه ی دید شما نیز این گونه باشد که با شنیدنِ عبارت انواع زیورآلات، انواع شناخته شده و پرکاربردترِ آنها از جمله گردنبند، گوشواره، انگشتر، دستبند و پابند، شامل قرارگیری در دسته بندی های مختلف زیورآلات باشند و بس.
اما بد نیست بدانید برخلاف تصور بسیاری از عامه ی مردم، انواع زیورآلات به مواردِ متداول مطرح شده در بالا منحصر نشده و زیورآلات غیر معمول و کم کاربردتری نیز وجود دارند که آشنایی با آنها خالی از فایده نبوده و ممکن است برای شما نیز جالب باشد و حتی از این پس به استفاده شان علاقه مند شوید.
به همین خاطر در این شماره از سری مقالات مجله ی اینترنتی ویاناگالریا بر آن شدیم تا به تفصیل و به طور جزئی به ارائه ی توضیح و بررسی انواع زیورآلات طلای غیر مرسوم بپردازیم.
چنانچه قصد انتخاب و خرید این قبیل زیورآلات طلای غیر رایج را داشته و یا تمایل به آگاهی هرچه بیشتر پیرامون اقلام کمتر شناخته شده ی طلاجات را دارید ؛ دعوت می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه شوید:

به طور کلی ریشه ی تاریخی استفاده از زیورآلات نامتعارفی که شاید این روزها در میان عموم جوامع و ملل به نسبت گذشته کمتر رواج دارند، به قبایل و اقوام اصیل ایرانی چون قوم بلوچ، و نیز عشایر عرب و سرزمین اساطیری هندوستان بازمیگردد.
البته نمونه های به روز و رو به مُدی ازاکسسوری های غیر مرسوم از جمله انواع پیرسینگ ها نیز قابل ذکر هستند که در عصر حاضر برای آراستگی هرچه بیشتر مورد استقبال علاقه مندان به اقلام زینتی خاص واقع می شوند.

حال اگر بخواهیم از موارد به نسبت مطرح تر این زیورآلات نام ببریم؛ می توان گفت:

انواع زیورآلات غیر مرسوم

1- زیورآلات طلای ویژه ی موی سر

بدون شک یکی از مهمترین وجوه زیبایی به ویژه در زنان، موی سر به شمار می رود.

استفاده از اکسسوری ها و زیورآلاتِ طراحی شده مخصوص موی سر، می تواند آراستگی و زیبایی دوچندانی به موهای شما بخشیده و ای بسا همه ی توجه ها را به سمت شما معطوف نماید.

در این میان انواع معروف و محبوب ترِ زیورآلات طلای مو عبارتند از: 

انواع تاج و تلِ زینتی طلا

تاج هایی که از آلیاژهای طلا و با تزئیناتی از سنگ های قیمتی ساخته می شوند؛ غالبا به عنوان تاج عروس کاربرد دارند؛ اما تِل های طراحی و تولید شده از طلا و مشتقاتی چون مهره و نگین ها، تور و پَر و حتی گُل در محافل و میهمانی های رسمی، می تواند زیبایی چشمگیری را برای شما به ارمغان آورند. 

سربندهای زنجیری طلا (هدپین)

سربندها در آغاز طراحی و تولیدشان صرفا وسیله ای برای بستن و نظم بخشیدن به موها محسوب می شدند؛ اما رفته رفته کارکرد زینتی یافته و به طرز قابل توجهی بر تنوع ساختاری آنها افزوده شد؛ با این وصف که امروزه در انواع کلاه سر، هدپین، زنجیرهای طلای نگین دار و… طراحی شده و بیش از پیش مورد استقبال قرار می گیرند.
ناگفته نماند هدپین ها غالبا به حالت جفت مصرف شده و طولشان از 20 سانتی متر شروع می شود. 

انواع سنجاق و گیره ی موی طلا

سنجاق های مو نیز مانند سربندها در ابتدا صرفا کاربرد بستن و انسجام بخشیدن به آرایش مو داشتند؛ اما به مرور مصارف تزئینی یافته و در انواع طرح و رنگ به ویژه سنجاق های لوکس تولید شده از طلا و سایر فلزهای باارزش و با تزئینات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و سایر مشتقاتِ ممکن مورد استفاده قرار می گیرند. 

2- زیورآلات طلای ویژه ی بینی و ناف ( پیرسینگ ها)

سوراخ کردن یا بریدن بخشی از بدن و وارد کردن و قرار دادنِ زیورآلات درونِ حفره های ایجاد شده، پیرسینگ نامیده می شود.
هرچند تقریبا در هر ناحیه از بدن می توان پیرسینگ انجام داد اما اعمال آن در برخی قسمت ها از جمله اطراف ابرو، بینی، لب ها، زبان، گوش و ناف رایج تر است. 
از آن جایی که زیورآلاتِ پیرسینگ مستقیما با بافت های داخلی بدن ارتباط دارند؛ وجهه ی کیفی و سازگاری با بافت بدن و به عبارتی جنبه ی ایمنی این جواهرات، در قیاس با جلوه ی ظاهری آنها باید در اولویت بررسی و اهمیت واقع گردد.
ناگفته نماند ایجاد پیرسینگ درنقاطی مانند زبان می تواند منجر به عوارض غیر قابل جبرانی شود و بهتر است این اقدام زینتی در نواحی کم خطرتری صورت پذیرد.

توصیه ی مهم

• در صورت تمایل به اعمال پیرسینگ، حتما به افراد متخصص و مراکز معتبر مراجعه کنید؛ در غیر این صورت احتمال عفونت و ابتلا به بیماری هایی مانند هپاتیت به مراتب بالاتر خواهد بود.
• پس از انجام پیرسینگ تا بهبودی کامل جای زخمِ آن، زیورآلات پیرسینگ شده را در نیاورید چرا که در صورت خارج کردن پیرسینگ، ناحیه ی سوراخ شده مجددا کیپ و بسته می شود

3- بازوبندهای طلا

بازوبند همانگونه که از اسمش قابل حدس است؛حلقه ای فلزی شبیه به النگو و دستبند و غالبا تولید شده از جنس طلا یا سایر فلزهای گرانبهاست که برای زینت بخشیدن در ناحیه ی دو سر بازو استفاده می شود.
در طول تاریخِ ادوار گذشته، بازوبندها اغلب در میان مردان به ویژه پهلوانان و سرداران سپاه مورد مصرف قرار می گرفت اما امروزه انواعِ مدرن و پرنقش و نگینِ حلقه های بازو توسط بانوان نیز مورد استقبال واقع می شود. 

4- سنجاق سینه

سنجاق سینه که به آن گُل سینه نیز می گویند؛ یکی دیگر از اقلام زینتی غیر مرسوم اما نسبتا محبوب در میان بانوان به شمار می رود که همچنان که از اسمش مشخص است؛ اغلب برای آراستگی بیشتر به ناحیه ای از لباس های مجلسی و رسمی که روی قفسه سینه را می پوشاند، متصل می کنند. 
البته جالب است بدانید از سنجاق سینه می توان برای تزئین موها نیز استفاده کرد؛ مثلا با این فرض که شما موهای خود را به حالتِ اصطلاحا گوجه ای شینیون کرده و یا با یک کش ساده جمع کرده باشید؛ با بهره گیری از یک گُل سینه ی زیبا می توانید جلوه ی چشم نوازی به آن مدل موی ساده ببخشید.

5- دکمه سر آستین طلا

و اما به عنوان مورد آخرِ قابل ذکر در این مقاله از دکمه های سر آستین تولید شده از فلز طلا که بیشتر در کت و شلوارها به ویژه کت های دامادی کاربرد دارند؛ نام می بریم.
بخش های فوقانی دکمه های سر آستین را با مشتقات متنوعی از نگین ها و سنگ های درخشان قیمتی و نیمه قیمتی، شیشه یا چرم تزئین می کنند. 

ختم کلام

در این مقاله از مجله ی اینترنتی فروشگاه طلای ویاناگالریا سعی بر آن شد تا با ارائه ی دانستنی های مفید درباره ی انواع زیورآلات طلای غیر مرسوم، گامی مفید در جهت شناخت و انتخابی آگاهانه پیرامون انواع نامتعارف طلاجات برداشته و شما عزیزان را برای خریدی ایده آل یاری رسانیم. 
چنانچه از نکات دیگری در مورد انواع کمتر شناخته شده و کم کاربرد زیورآلات اطلاع دارید و نیز به منظور در میان گذاشتن هر گونه سوال، نظر یا طرح موضوع پیشنهادی با ما همراه شوید و در بخش دیدگاه ها برای ما و دیگر خوانندگان یادداشت بگذارید.

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا