آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

انواع گوشواره


انواع گوشواره

از گذشته های دور تا به امروز، بشر همواره به دنبال ابزارهایی برای زیبایی و آراستگی هرچه بیشتر خود بوده است؛ به همین خاطر درصدد تولید آویزهای زینتی در کارکردها و اشکال گوناگون برآمد. 
گوشواره ، بدون شک یکی از قدیمی ترین و درعین حال پرطرفدارترین مصنوعات زینتی محسوب می شود چرا که جلوه ی آن در زیباتر به نظر رسیدن چهره بسیار تاثیر گذار است.
گوشواره که با نام گوش آویز یا گُلِ گوش هم شناخته می شود، در جوامع و ملل گوناگون و مردمان با آداب و رسوم و فرهنگ های متفاوت، همواره از پرکاربرترین زیورآلات میان زنان و مردان بوده که بر روی نقاط مختلفی از گوش خود نصب می کرده اند.
در این میان انواع گوشواره های طلا به سبب درخشانی و زیبایی چشمگیرتر و نیز مرغوبیتِ کیفی قابل توجه، از محبوبیت به مراتب بالاتری برخوردار بوده است.
به طور خلاصه می توان گفت در عصر حاضر بیش از پیش ساختار ظاهری و کیفی این گروه از زیورآلات یعنی گوشواره ها رو به گسترش در انواع مدل ها بوده و مطالب زیادی پیرامون آن قابل طرح و سوال است.
این امر تیم پژوهشی ویاناگالریا را وا داشت تا در مقاله ای مجزا به بحث و بررسی پیرامون انواع گوشواره پرداخته و گزیده ای از دانستنی هایی سودمند را در اختیار شما همراهان همیشگی خود قرار دهیم.

پس تا پایان این مطلب با مجله ی اینترنتی ویاناگالریا همراه باشید:

تاریخچه ی پیدایش انواع گوشواره

پیشینه ی گوشواره در ایران باستان و مشرق زمین

نخستین نشانه های ایجاد و استفاده از آویزهای زینتی گوش یا همان گوشواره به آثار بر جای مانده از تمدن ایلام باز می گردد. در ادوار بعد نیز نقوش حکاکی شده بر پیکره های تخت جمشید، از استعمال گوشواره توسط سربازان هخامنشی و رایج بودن مصرف انواع گوشواره در آن دوران اطلاع می دهد. 

پیشینه ی گوشواره در مغرب زمین

از جمله قدیمی ترین آثار قابل استناد پیرامون مورد مصرف واقع شدن گوشواره در دنیای غرب به اشاره ای در کتب دینی پیروان مسیحیت باز می گردد؛ با این وصف که: “آن هنگام که حضرت موسی (ع) در کوه سینا مستقر بود؛ بنی اسرائیل از برادرش هارون طلب خدایی برای پرستش کردند؛ هارون از آنها خواست که گوشواره ها و دیگر زیورآلات فرزندانشان را برای او بیاورند.”
در قرن 16 میلادی (سال 1577) یادداشتی از یک کشیش با نام “ویلیام هریسون” تحت عنوان “شرح انگلستان” انتشار یافت که در بخشی از آن اینچنین نوشته شده بود: ” بعضی از اهالی دربار و آقایان حلقه هایی از جنس طلا، مروارید و دیگر سنگ ها بر گوش هایشان می آویزند.” 

انواع گوشواره

امروزه دنیای زیورآلات و به ویژه آویز مورد بحث ما یعنی انواع گوشواره به نسبت گذشته، رشد چشمگیری داشته و روز به روز بر تنوع طرح و رنگ مدل های آن افزوده می شود؛ اما اگربخواهیم انواع شناخته شده تر گوشواره ها را در یک طبقه بندی مشخص، نام ببریم؛ می توان  گفت انواع گوشواره در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند 

گوشواره های به فرم دکمه ای یا میخی به مانند پیچ و مهره از یک بخش زینتی در جلوی گوشواره و یک میخ که در نرمه ی سورخ شده ی گوش فرو می رود و از پشت با یک گیره بسته می شود، تشکیل شده اند؛ بدین ترتیب بخش نگهدارنده ی گوشواره، در پشت گوش قرار گرفته و دیده نمی شود.گوشواره های دکمه ای برای افرادِ با گردن های کوتاه گزینه ی مناسبی است.

از جمله گوشواره های میخی طراحی شده به صورت اختصاصی در فروشگاه اینترنتی طلای ویانا گالریا می توان از مدل های زیر نام برد:
گوشواره های سری ناسکی در رنگ ها و طرح های بسیار متنوع

گوشواره دل آرا، گوشواره شیفته ، گوشواره لاویا ، گوشواره حریر ، گوشواره سولان ، گوشواره اشک ، گوشواره دلسا ، گوشواره بارین ، گوشواره مارکیز ، گوشواره ناربن ، گوشواره پنتاس ، گوشواره اسپیکیو

-گوشواره های طرح حیوانات شامل گوشواره ژینا ، گوشواره ربیت ، گشواره موبی دیک ، گوشواره زرافه ، گوشواره لیشا 

گوشواره های آویز یا قدی از دنباله هایی به طول یک الی چند سانتی متر تشکیل شده اند و همچنان که از اسم این گوشواره بر می آید؛ از بخش نرمه ی گوش آویزان می گردد. گوشواره های آویز برای افراد با گردن های کشیده گزینه ی مطلوب تری است.
از جمله گوشواره های طرح آویز با طراحی اختصاصی فروشگاه اینترنتی طلای ویاناگالریا می توان از مدل های زیر نام برد:

گوشواره های سری زریان

آمیخته ای از طلای زرد و طلای سفید در طرح های متنوع

گوشواره های روجا

در اشکال هندسی دایره و مربع با آویزهای کوتاه و بلند

گوشواره دونه برف

به شکل آویزهای تابه تای سه، دو و تک زنجیر 

3- گوشواره حلقه ای

گوشواره های حلقه ای همچنان که از اسمشان مشخص است، ساختاری حلقه مانند یا به عبارت دیگر فرمی دایره ای، بیضی یا نیم دایره در قطرهای متفاوت دارند. این گوشواره ها قفل مجزایی نداشته و پس از عبور نیمی از آن از نرمه ی گوش، به نیمه ی دیگر پشت گوش متصل شده و قفل می گردد. این سبک از گوشواره بسته به سایز حلقه ی آن می تواند برای هر فرم از صورت مناسب باشد. 

4- گوشواره بخیه ای

گوشواره های بخیه ای که ظاهری به نازکی نخ بخیه دارند، یکی از نوآوری های خلاقانه در مدل های آویز گوشواره و به صورت زنجیری طویل است که در یک طرف آن یک سری سوزن مانند و در طرف دیگرش بخش زینتی آن قرار دارد؛ این نوع گوشواره غالبا توسط افراد دارای چند سوراخ ممتد روی گوششان مورد استفاده قرار می گیرد؛ با این وصف که بخش نوک تیز و مگنتی آن را از یک سوراخ عبور داده و ادامه ی زنجیر را به همین منوال در سوراخهای  دیگری وارد کرد.

5- گوشواره بلوتوثی (کلیپسی)

گوشواره های بلوتوثی از جدیدترین مدل های گوشواره هستند که دیگر نیازی به سوراخ کردن گوش ندارند و با  یک بخش دنباله ی گیره مانند (کلیپسی)، بر روی لاله  ی گوش کیپ شده و قسمت بلوتوثی آن بر روی گوش قرار می گیرد. 

6- گوشواره مگنتی یا مغناطیسی

گوشواره های مغناطیسی یکی دیگر  از متفاوت ترین مدل های به روز گوشواره اند که نیازی به سوراخ بودن گوش ندارند و دو بخش آن با خواص آهنربایی به هم جذب می شوند.

جالب است بدانید انواع گوشواره های مغناطیسی دارای خواص درمانی بوده و قرار دادن آنها در نقاط متفاوت طب سوزنی گوش،  تاثیر به خصوصی خواهد داشت.

گوشواره های مغناطیسی به علت بهره مند بودن از قدرت مغناطیس، موجب افزایش سطح انرژی در بدن شما می گردد؛ همچنین انرژی مغناطیسی موجود در این گوشواره ها، سبب افزایش جریان خون، کاهش التهاب و استرس و در نتیجه آرامش  بیشتر و رشد چشمگیری در روند سلامت جسمانی و روحی شما می شود.

ختم کلام

در این مقاله از مجله ی اینترنتی فروشگاه طلای ویاناگالریا سعی بر آن شد تا با ارائه ی دانستنی های جالب درباره ی انواع گوشواره ، گامی مفید در جهت شناخت بیشتر این عضو از خانواده ی زیورآلات برداشته و شما عزیزان را برای انتخاب و خرید آگاهانه تر یاری رسانیم.

 چنانچه با انواع دیگری از مدل های گوشواره آشنایی داشته اید و نیز به منظور در میان گذاشتن هر گونه سوال، نظر یا طرح موضوع پیشنهادی با ما و سایر خوانندگان در قسمت دیدگاه ها همراه باشید.

دوستدار همیشگی شما  ویاناگالریا

نظرات کاربران


2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا