آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

گنجینه داریوش سوم بزرگترین گنج جهان


گنجینه داریوش سوم بزرگترین گنج جهان

شاید شما هم حرف از گنجی بزرگ در ایران که هنوز یافت نشده است شنیده باشید. این گنجینه که بی شک از بزرگترین گنج دوران به حساب می آید در ایران مدفون شده است. و سر گذشت جالبی دارد.

سرنوشتی که ما از آن سراغ داریم، این است که یکی از بزرگ ترین گنج های مدفون شده و موجود در جهان است که علی رغم تلاش های بسیار برای یافتن آن هنوز دست بشر به این گوهر نایاب نرسیده است. حال به نظر شما این گنج مدفون در کجای ایران ساکت و آرام جا خوش کرده است؟.

گنجینه پادشاه بزرگ ایرانیان، داریوش سوم هخامنشی که در سال های ۳۸۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد می زیسته، بی تردید می توان گفت که بزرگترین گنج تمام دوران ها می باشد. قسمتی از این گنج را امپراتور مقدونیان، اسکندر (۲۳۲ – ۳۵۶ ق.م) چپاول کرد آن هم درست هنگامی که در سال های حدود (۳۳۴ ق.م) پادشاهی ایران را تسخیر و گنجینه های شوش، ایسوس (شهری در کشور ترکیه کنونی)، دمشق و تخت جمشید را به غارت برد.

امپراتور فاتح فقط در تخت جمشید حدود ۹,۰۰۰ تالنت طلا و ۴۰,۰۰۰ تالنت نقره به غنیمت گرفت. هر تالنت با معیارهای امروزی حدود ۲٫۲۶ کیلوگرم بود، یعنی بیش از ۱۰۰۰ تن یا به حساب دیگر بیش از ۵۰ کاروان بزرگ از حیوانات بارکش که تنها غنیمت یکی از شهر های ایران را با خود حمل می کردند. 

گنجینه داریوش سوم

آمار نهایی در مورد گنج خانه های تسخیر شده ایران

ولی آمار نهایی شهر های ایران کمی تعجب برانگیز است. مورخ و وقایع نویس باستانی یونان، «دیودور» چنین ثبت کرده است که اسکندر کبیر گنج های بدست آمده از تمام گنج خانه های تسخیر شده ایران را بر بیش از ۳,۰۰۰ شتر بارکش و ۱۰,۰۰۰ جفت قاطر (بیش از ۲۳,۰۰۰ حیوان بارکش) سوار کرد و به کشور خود برد. 
اسکندر در آن زمان در ایران بخشی از گنجینه هایی که داریوش سوم در مکان هایی امن پنهان کرده بود، چیزی در حدود ۷۵۰,۰۰۰ تالنت (حدود ۱۹,۶۵۰ تن) یعنی تقریبا ۹۸۰ کامیون باری ۲۰ تنی پر از طلا و نقره به یغما برد، لازم به ذکر است که این ارقام بدون محاسبه سنگ ها، جواهرات و هزاران شی گران بهای دیگر می باشد.
اسکندر وقتی که بعد ها با ارتش خود به مصر لشکر کشی کرد، دستور داد که سپر های حفاظتی سربازانش را با نقره خالص آب کاری کنند که نشانی از قدرت و عظمت غارت لشگر مقدونی در ایران باشد.

سرگذشت بقیه گنج ها

داریوش با کاروان کوچکی از گنجهایش به اقامتگاه تابستانی خود در هگمتانه (شهر همدان کنونی) رفت. بنا به نگارش های تاریخی “داریوش هخامنشی پیش از آن که بمیرد دستور داد که تمام طلاها، نقره ها و اشیای قیمتی دیگر را در نزدیکی شهر پنهان کنند.
زمانی که اسکندر اقامتگاه تابستانی را تسخیر کرد، هیچ اثری از گنج باقی نمانده بود. اسکندر نیروهایش را آماده کرد تا هفته ها در اطراف شهر بدنبال گنج مدفون بگردند که این جستجو بی نتیجه ماند.
این گنجینه که به گفته کارشناسان حدودا نصف دارایی خاندان هخامنشی بوده، برای بازسازی ایران و جمع آوری لشکری انبوه توسط داریوش حمل می شده است.

نزدیک به ۲۵۰ سال گذشت و سردار رومی مارکوس لیزینیوس کراسوس (۵۳ – ۱۱۵ ق.م) بر آن شد تا به جستجوی این گنجینه طلا همت گمارد.
از این رو حتی با پارت ها و یکی دیگر از اقوام آسیای صغیر سرجنگ گرفت؛ پارت ها در آن زمان سلسله پادشاهی تازه ای را در ایران به نام اشکانیان تاسیس کرده بودند.
سرداران رومی ژولیوس سزار ( ۴۴ – ۱۰۰ ق.م)، مارکوس آنتونیوس (۳۰ – ۸۳ ق.م) و نیز امپراتور روم، نرون (۶۸ – ۳۷ میلادی) ، همگی اقدام به جستجوی این گنج افسانه ای داریوش بردند که همه بی نتیجه ماند.

در سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲ شمسی) شاه وقت ایران، دستور جستجوی این گنج را داد؛ یک هیئت آمریکایی با پیشرفته ترین تجهیزات حفاری و اکتشاف به کار پرداخت، اما نتوانست گنج نهان را پیدا کند.

محل نگه داری گنجینه طلای داریوش

گنجینه طلای داریوش تا به امروز همچنان در مکانی به شعاع ۱۰۰ کیلومتر، در اطراف شهر همدان آرمیده است. گنجینه ای که معلوم نیست کی و کجا پیدا شود تا چشم منتظر جهانیان را به جمال روی خود روشن و حیرت زده بگرداند. 
چنانچه در فضای اینترنت، بزرگ ترین گنج های گم شده ی دنیا را سرچ کنید، خواهید دید که این لیست جای یک گنجینه ی بسیار عظیم و با شکوه را در خود کم دارد و آن بزرگ ترین گنج ایران است که در اطراف هگمتانه خفته و بعد از این همه سال، هنوز هم بیدار نشده است!
بعضی از کارشناسان باستان شناسی بر این باورند که این گنجینه احتمال دارد بزرگترین گنج زمان در جهان هم به حساب آید و بی تردید در ایران مدفون شده است و سرگذشتی که ما ازنگاره های باستان شناسان شنیده ایم، این است که یکی از باشکوه ترین گنج های پیدا نشده ی موجود در جهان است.
نظر به استناد های تاریخی، بزرگ ترین گنج ایران یا گنجینه پادشاه بزرگ ایرانیان در زمان سلسله ی هخامنشیان، داریوش سوم هخامنشی که در بین سال های ۳۸۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد زندگی می کرده است، شاید بزرگ ترین گنج تمامی دوران ها در سراسر جهان باشد.
این گنج بسیار بزرگ از دوران ایران باستان که در دست پادشاهان هخامنشی بوده است با سرنوشت های مبهمی همراهی شده است. می گویند که بخشی از این گنج را امپراتور مقدونیان، اسکندر کبیر از ایران خارج کرده است.
اسکندر که در بین سال های ۲۳۲ تا ۳۵۶ قبل از میلاد مسیح می زیسته است، زمانی که در سال های حدودی ۳۳۴ قبل از میلاد به قلمروی پادشاهی ایرانیان در زمان امپراطوی هخامنشیان حمله آورد توانست ایران را به تسخیر خود در آورده و بخشی از این گنج عظیم رابا خود از ایران خارج کند.

ختم کلام

در این مقاله کوشش تیم تحقیقاتی ویاناگالریا بر این بود تا تمام اطلاعات در مورد گنجینه داریوش سوم که به عنوان بزرگترین گنج تاریخ شناخته می‌شود، خدمت مخاطبین محترم ویاناگالریا ارائه شود. امید است محتوای این مقاله برای شما مفید واقع شود. در صورتیکه سوال یا نظری داشتید می‌توانید در قسمت نظرات آن را ثبت کرده و تیم پشتیبانی به زودی پاسخگوی شما خواهد بود.

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


46 پاسخ
  • حمید
   حمید گفته:

   درود بر تمامی شما دوستان
   در جواب این دوست عزیز که میگه من جاش را پیدا کردن باید بگم زیاد هم متما نباش البته قصد بی ادبی ندارم
   چون این داستان ممکنه اونجوری که فکر میکنید نباش که نیست
   به امید روزهای خوب برای ایران و ایرانیا

   پاسخ
 1. اتین
  اتین گفته:

  من ۲هشتم کل ظروف و سنگهای قیمتی را به اضافه ۲۵میلیون دلاروبعد درب ورودی گنو داریوش هخامش را نشان میدهم اما من مطمن نیستم این همان گنو است چون۲۷تالار بزرگ آکنده از طلا و نقره مس سنگهای قیمتی اما بیشتر از ۱۰۰هزاز تن هستن تالار ها بسیاربزرگن کسی واقعا بتواند خاسته منو برآورده کندمن درودی تالار میانی رانشان میدم که اتفاقی پیدایش کردم

  پاسخ
  • رادین
   رادین گفته:

   به مظر من این گنجینه در نهاوند باید باشه چون این شهر قدمتی چند هزار ساله دارد و اشیایی که به دوره‌های مختلف تاریخ یافت شده و جنگ معروف نهاوند در اونجا اتفاق افتاده

   پاسخ
  • ادریس
   ادریس گفته:

   این گنجینه با همکاری سرهنگ شیخ نژاد فرمانده منطقه آذربایجان غربی وسید عارف و چند نفر دیگر توسط معاون سابق استاندار بندرعباس حاج آقا امینی پور به کشور عربستان فروخته می‌شود اگر همکاری شود آدرس دقیق این گنجینه را می‌گویم.

   پاسخ
 2. محسن
  محسن گفته:

  گنج داریوش سوم رو فقط یه نفر تو کل دنیا میتونه پیدا کنه…
  کسی که نابغه باستان شناسی دنیاست…
  به شرطی که دولت ازش حمایت کنه
  فقط و فقط استاد کوهسار بادفر ملقب به پوارو

  پاسخ
  • ahmad azad
   ahmad azad گفته:

   کوهسار، یا پوارو کلاهبردار بیسواد، ایشون دیپلم هم نداره، متاسفانه امسال ماها بال وپر دادیم این اقا دوچرخه نداشت از پول کارشناسی که جون ایرانی با کارگری به دست آورد این اقا ادعا باستان شناسی میکنه، بینی عمل کنه ، مو رنگ کنه و…. نکنید اقا ( این اقا مثل زالو میمونه

   پاسخ
 3. آرام
  آرام گفته:

  واقعا به نظر من اصلا اصلا و اصلا نباید الان این گنج پیدا بشه چرا که در دو روز این حکومت تمام گنج رو بالا میکشه
  باید در موقعی گنج کشف بشه که ایران حاکمانی دلسوز داشته باشن

  پاسخ
  • ma
   ma گفته:

   با سلام خدا شاهده من می دونم کجای همدان مدفون شده حتی به عقل جن هم نمی رسه درآوردنش فقط کار حکومته نه کسی دیگه

   پاسخ
    • ma
     ma گفته:

     سلام داداش من می گم خودشه نیاز به توضیح داره که فضای مجازی جاش نیست در ضمن کدوم شخص بالا بالا حرف من باور می کنه اگه هم کسی از نفرات بالا قبول کنه و برن تحقیقاتی ازون مکان انجام بدن و حرف من راست باشه چی این وسط گیر من میاد

     پاسخ
    • بابک
     بابک گفته:

     این گنج در اعماق زمین در یکی از مکانهای مخفی که شاهنشاهان هخامنشی برای چنین روزهایی تدارک دیده بودند مخفی شده است

     پاسخ
 4. امیر
  امیر گفته:

  با سلام دوستان اگه واقعا کسی جای این رو بلده میتونه با من از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنه تا در صورت صحت ادعا همون اول کار یه خونه بزرگ تو تهران و بهترین ماشین موجود تو کشورو همونجا بنامش میکنم مرد عملید بسم الله

  پاسخ
  • مجی
   مجی گفته:

   اون همه فقط یه ماشین و خونه من یه گنجو بلدم تو خراسان که نشانه های مار سوسمار قورباغه و چند تا جوغنه تو یک دره با فاصله با ۲۰۰ متر کل محدوده میخایی عکسشو میفرستم به این چند میدی

   پاسخ
  • سید
   سید گفته:

   اره همه میگن فلان می‌دیم و فلان میکنیم فقط یه چشمه بهت بگم از اولین ورودی که وارد میشی ۳۰۰متر به داخل با شیب ملایم بعد از تله ها می‌رسی به تالار اول که در رویت اول ۲۴ساعت فقط به زیبایی کار نگاه میکردم و غبطه میخوردم و به ایرانی بودنم افتخار کردم در ایران کسی نیست قدرشو بدونه باید بمونه فعلا همینجوری تا یه ادم درست و حسابی به دستم بخوره

   پاسخ
  • امیر
   امیر گفته:

   تو که انقدر پول داری برو خارج ایران بدرد نمی خوره یه کم پول هم به من به خاطر نصیحتم بهم بده😂

   پاسخ
  • دکتر عبدی
   دکتر عبدی گفته:

   خوب توب خوب . دوستانی که ادعا دارن از اطراف همدان گنجینه داریوش رو پیدا کردن توجه کنن . طبق اسناد باستانی اصلا گنجینه در اطراف همدان نیست یعنی یک مسیر انحرافی هست همدان . که باعث شده تمام اذهان ب اون سو مشغول بشه و گنجینه از حیث غارت در امان بمونه که تا امروز این گنجینه حفظ شده

   پاسخ
 5. مهدی
  مهدی گفته:

  امیر
  من با هفت نشانه شاخص بهت نشون میدم، پیدام کن
  همدان نیست لرستانه در مسیر تخت جمشید به شیراز در لرستان مدفون شده

  پاسخ
 6. محمود
  محمود گفته:

  سلام همش رویا وخیالبافیه هیچی جایی نیست این شایعات را فروشندگان بزرگ گنجیاب میسازن

  پاسخ
 7. پارسا
  پارسا گفته:

  تویسرکان و سرکان یکی از شهرهای همدان،از اسمش هم معلومه توی سرکان شهری هست به نام سرکان ،ولی کار هرکسی نیست پیدا کردنش فقط برید زندگیتوتو بکنید فکر این چیزها نباشید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا