آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 1,180,000 تومان

گنجینه داریوش سوم بزرگترین گنج جهان

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

شاید شما هم حرف از گنجی بزرگ در ایران که هنوز یافت نشده است شنیده باشید. این گنجینه که بی شک از بزرگترین گنج دوران به حساب می آید در ایران مدفون شده است. و سر گذشت جالبی دارد.

سرنوشتی که ما از آن سراغ داریم، این است که یکی از بزرگ ترین گنج های مدفون شده و موجود در جهان است که علی رغم تلاش های بسیار برای یافتن آن هنوز دست بشر به این گوهر نایاب نرسیده است. حال به نظر شما این گنج مدفون در کجای ایران ساکت و آرام جا خوش کرده است؟.

گنجینه پادشاه بزرگ ایرانیان، داریوش سوم هخامنشی که در سال های ۳۸۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد می زیسته، بی تردید می توان گفت که بزرگترین گنج تمام دوران ها می باشد. قسمتی از این گنج را امپراتور مقدونیان، اسکندر (۲۳۲ – ۳۵۶ ق.م) چپاول کرد آن هم درست هنگامی که در سال های حدود (۳۳۴ ق.م) پادشاهی ایران را تسخیر و گنجینه های شوش، ایسوس (شهری در کشور ترکیه کنونی)، دمشق و تخت جمشید را به غارت برد.

امپراتور فاتح فقط در تخت جمشید حدود ۹,۰۰۰ تالنت طلا و ۴۰,۰۰۰ تالنت نقره به غنیمت گرفت. هر تالنت با معیارهای امروزی حدود ۲٫۲۶ کیلوگرم بود، یعنی بیش از ۱۰۰۰ تن یا به حساب دیگر بیش از ۵۰ کاروان بزرگ از حیوانات بارکش که تنها غنیمت یکی از شهر های ایران را با خود حمل می کردند. 

گنجینه داریوش سوم

آمار نهایی در مورد گنج خانه های تسخیر شده ایران

ولی آمار نهایی شهر های ایران کمی تعجب برانگیز است. مورخ و وقایع نویس باستانی یونان، «دیودور» چنین ثبت کرده است که اسکندر کبیر گنج های بدست آمده از تمام گنج خانه های تسخیر شده ایران را بر بیش از ۳,۰۰۰ شتر بارکش و ۱۰,۰۰۰ جفت قاطر (بیش از ۲۳,۰۰۰ حیوان بارکش) سوار کرد و به کشور خود برد. 
اسکندر در آن زمان در ایران بخشی از گنجینه هایی که داریوش سوم در مکان هایی امن پنهان کرده بود، چیزی در حدود ۷۵۰,۰۰۰ تالنت (حدود ۱۹,۶۵۰ تن) یعنی تقریبا ۹۸۰ کامیون باری ۲۰ تنی پر از طلا و نقره به یغما برد، لازم به ذکر است که این ارقام بدون محاسبه سنگ ها، جواهرات و هزاران شی گران بهای دیگر می باشد.
اسکندر وقتی که بعد ها با ارتش خود به مصر لشکر کشی کرد، دستور داد که سپر های حفاظتی سربازانش را با نقره خالص آب کاری کنند که نشانی از قدرت و عظمت غارت لشگر مقدونی در ایران باشد.

سرگذشت بقیه گنج ها

داریوش با کاروان کوچکی از گنجهایش به اقامتگاه تابستانی خود در هگمتانه (شهر همدان کنونی) رفت. بنا به نگارش های تاریخی “داریوش هخامنشی پیش از آن که بمیرد دستور داد که تمام طلاها، نقره ها و اشیای قیمتی دیگر را در نزدیکی شهر پنهان کنند.
زمانی که اسکندر اقامتگاه تابستانی را تسخیر کرد، هیچ اثری از گنج باقی نمانده بود. اسکندر نیروهایش را آماده کرد تا هفته ها در اطراف شهر بدنبال گنج مدفون بگردند که این جستجو بی نتیجه ماند.
این گنجینه که به گفته کارشناسان حدودا نصف دارایی خاندان هخامنشی بوده، برای بازسازی ایران و جمع آوری لشکری انبوه توسط داریوش حمل می شده است.

نزدیک به ۲۵۰ سال گذشت و سردار رومی مارکوس لیزینیوس کراسوس (۵۳ – ۱۱۵ ق.م) بر آن شد تا به جستجوی این گنجینه طلا همت گمارد.
از این رو حتی با پارت ها و یکی دیگر از اقوام آسیای صغیر سرجنگ گرفت؛ پارت ها در آن زمان سلسله پادشاهی تازه ای را در ایران به نام اشکانیان تاسیس کرده بودند.
سرداران رومی ژولیوس سزار ( ۴۴ – ۱۰۰ ق.م)، مارکوس آنتونیوس (۳۰ – ۸۳ ق.م) و نیز امپراتور روم، نرون (۶۸ – ۳۷ میلادی) ، همگی اقدام به جستجوی این گنج افسانه ای داریوش بردند که همه بی نتیجه ماند.

در سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲ شمسی) شاه وقت ایران، دستور جستجوی این گنج را داد؛ یک هیئت آمریکایی با پیشرفته ترین تجهیزات حفاری و اکتشاف به کار پرداخت، اما نتوانست گنج نهان را پیدا کند.

محل نگه داری گنجینه طلای داریوش

گنجینه طلای داریوش تا به امروز همچنان در مکانی به شعاع ۱۰۰ کیلومتر، در اطراف شهر همدان آرمیده است. گنجینه ای که معلوم نیست کی و کجا پیدا شود تا چشم منتظر جهانیان را به جمال روی خود روشن و حیرت زده بگرداند. 
چنانچه در فضای اینترنت، بزرگ ترین گنج های گم شده ی دنیا را سرچ کنید، خواهید دید که این لیست جای یک گنجینه ی بسیار عظیم و با شکوه را در خود کم دارد و آن بزرگ ترین گنج ایران است که در اطراف هگمتانه خفته و بعد از این همه سال، هنوز هم بیدار نشده است!
بعضی از کارشناسان باستان شناسی بر این باورند که این گنجینه احتمال دارد بزرگترین گنج زمان در جهان هم به حساب آید و بی تردید در ایران مدفون شده است و سرگذشتی که ما ازنگاره های باستان شناسان شنیده ایم، این است که یکی از باشکوه ترین گنج های پیدا نشده ی موجود در جهان است.
نظر به استناد های تاریخی، بزرگ ترین گنج ایران یا گنجینه پادشاه بزرگ ایرانیان در زمان سلسله ی هخامنشیان، داریوش سوم هخامنشی که در بین سال های ۳۸۰ تا ۳۳۰ قبل از میلاد زندگی می کرده است، شاید بزرگ ترین گنج تمامی دوران ها در سراسر جهان باشد.
این گنج بسیار بزرگ از دوران ایران باستان که در دست پادشاهان هخامنشی بوده است با سرنوشت های مبهمی همراهی شده است. می گویند که بخشی از این گنج را امپراتور مقدونیان، اسکندر کبیر از ایران خارج کرده است.
اسکندر که در بین سال های ۲۳۲ تا ۳۵۶ قبل از میلاد مسیح می زیسته است، زمانی که در سال های حدودی ۳۳۴ قبل از میلاد به قلمروی پادشاهی ایرانیان در زمان امپراطوی هخامنشیان حمله آورد توانست ایران را به تسخیر خود در آورده و بخشی از این گنج عظیم رابا خود از ایران خارج کند.

ختم کلام

در این مقاله کوشش تیم تحقیقاتی ویاناگالریا بر این بود تا تمام اطلاعات در مورد گنجینه داریوش سوم که به عنوان بزرگترین گنج تاریخ شناخته می‌شود، خدمت مخاطبین محترم ویاناگالریا ارائه شود. امید است محتوای این مقاله برای شما مفید واقع شود. در صورتیکه سوال یا نظری داشتید می‌توانید در قسمت نظرات آن را ثبت کرده و تیم پشتیبانی به زودی پاسخگوی شما خواهد بود.

دوستدار شما ویاناگالریا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا