آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

نحوه تشخیص زمرد اصل از تقلبی


نحوه تشخیص زمرد اصل از تقلبی

مسئله مهمی که برای علاقه‌مندان به زمرد مطرح است، نحوه تشخیص زمرد اصل از زمرد تقلبی و فیک است.

به نظر شما زمرد اصل از  زمرد تقلبی قابل تشخیص است؟

زمرد اصل و طبیعی در معادن برزیل، هند، استرالیا، آفریقای جنوبی، مصر، آفریقا، نروژ و پاکستان یافت می‌شود. این سنگ ارزشمند علاوه بر زیبایی ظاهری داری خواص درمانی نیز است.

زمرد یکی از سنگ‌های گرانبها و محبوبی است که نوعی بریل معدنی محسوب می‌شود و افراد زیادی علاقه مند به داشتن جواهرات ای با زمرد هستند. پیشینه تاریخی سنگ زمرد به شش هزار سال قبل، برمی‌گردد و طبق شواهدی که وجود دارد مردمان بابل حدود چهار هزار سال پیش، سنگ‌های زمرد را به فروش می‌رساندند.

مردم از گذشته بر این باور بودند که سنگ زمرد در گشودن قلب انسان به روی عشق، بخشش، دلسوزی و اعتماد موثر است و ترغیب کننده افراد به عمل‌گرایی در زندگی است و به شدت موثر برای بیماری‌های قلبی است.

ویانا گالریا در این مقاله راهکارهای مهم را ارائه می‌دهد که به کمک آنها می‌توانید به راحتی زمرد اصل را از زمرد تقلبی تشخیص بدهید توصیه می‌کنیم تا به پایان این مقاله همراه ما باشید.

ویژگی و مشخصات زمرد اصل چیست؟

برای تشخیص سنگ زمرد از زمرد تقلبی لازم و ضروری است که در ابتدا سنگ زمرد را به خوبی بشناسید و ویژگی‌های آن را بدانید، برای همین ابتدا ویژگی‌های مهم این سنگ گرانبها را برایتان شرح می‌دهیم.

هر آنچه در مورد زمرد واقعی باید بدانید:

زمرد طبیعی از خانواده بریل معدنی است و طیف‌های متفاوتی از رنگ سبز دارد، سنگ زمرد طبیعی جلای شیشه‌ای و خاکه سفید رنگ دارد و به شدت شفاف است.

سنگ‌های زمرد در اغلب موارد دارای ترک و شکستگی هستند و به شدت کمیاب‌اند.

لبه‌های سنگ زمرد به هیچ عنوان خراشیدگی ندارند، برشهای زمرد معمولاً به صورت بیضی شکل، مستطیلی، لبه گرد و منحنی هستند.

زمرد اصل در مقابل مواد شوینده به هیچ عنوان واکنش نشان نمی دهد و در مقابل اسیدها از خود مقاومت نشان می‌دهد اما گاهی در اثر نزدیکی به حرارت ممکن است دچار ترک خوردگی شود.

ویژگی‌های ظاهری زمرد اصل

زمرد به رنگ سبز بوده و ساختار شیمیایی آن از بریلیوم آلومینیوم و سیلیکات‌ها تشکیل شده است.

سنگ بریل خالص از خود رنگی ندارد، اما زمرد به دلیل مقادیر بسیار کمی کروم و وانادیوم به رنگ سبز در می‌آید.

رنگ‌های سنگ زمرد معمولاً سبز و سبز مایل به سیاه سبز مایل به سفید و سبز مایل به زرد است.

ارزش زمرد اصل به موارد زیر بستگی دارد:

۱. رنگ: هر چه رنگ سنگ زمرد شدید و سبز پر رنگ باشد ارزش مادی آن نیز بیشتر است.

۲. وزن: سنگ زمرد در ابعاد بسیار کوچک در طبیعت وجود داشته و پیدا می‌شود که اگر بیش از ۵۰ قیراط باشد معادل سنگ الماس قیمت داشته و ارزشمند است.

۳. تراش: درخشندگی سنگ زمرد به نوع تراش آن بستگی دارد و هر چقدر که سنگ زمرد خوش تراش‌تر باشد ارزش مادی آن نیز بیشتر است.

۴.شفافیت: میزان شفافیت زمرد تاثیر مستقیمی به روی قیمت و ارزش آن دارد.

حال که ویژگی‌های ظاهری زمرد اصل را به خوبی دانستید، بهتر است که روش تشخیص زمرد اصل از تقلبی را شرح دهیم.

برای این کار باید به نشانه‌ها و ویژگی‌های زیر نهایت دقت را داشته باشید.

۱. شکاف و ترک‌های روی سنگ زمرد؛

زمرد مصنوعی سنگی است یکدست و شفاف که ترک های جزئی به روی آن وجود دارد، در صورتی که زمرد اصل و طبیعی پر از ترک بوده و به راحتی با چشم قابل تشخیص است.

۲. رنگ زمرد؛

رنگ زمرد اصل از سبز کمرنگ تا سبز تیره است. زمرد غیر اصل درست به مانند زمرد طبیعی به رنگ سبز است و بیشتر به زردی می‌زند. معمولاً در زمرد غیر اصل سایه رنگی دیگر به غیر از رنگ سبز دیده می‌شود، چنانچه متوجه رنگی دیگر شدید،  بدانید که زمرد اصل نیست.

۳.تراشه؛

تراشه زمرد معمولاً سخت است و لبه‌های آن هیچگونه تراشیدگی و ساییدگی ندارد، توجه داشته باشید اگر لبه‌های زمرد شکننده و نرم بود حتماً تقلبی و فیک است.

۴. بازتاب نوری زمرد؛

با تاباندن اشعه فرابنفش به زمرد نیز می‌توان اصل و تقلبی بودن آن را تشخیص داد.

زمرد مصنوعی هنگام بازتاب اشعه فرابنفش نور قرمز رنگی را نشان می‌دهد، البته این روش کاملاً درست و صد در صد قطعی نیست. بهتر است زمرد را به سمت نور بگیرید و اگر هیچ گونه رنگی در بازتاب آن مشاهده نکردید و همواره سبز بود، بدانید که زمرد اصل است.

۵. کیفیت سنگ زمرد؛

 اگر سنگ زمرد شما به شدت با کیفیت بود، قدری باید شک کنید. سنگ‌های زمرد یکدست نبوده و کیفیت نسبتاً مطلوبی دارند، در حالی که زمرد تقلبی و مصنوعی بسیار با کیفیت،  یکدست و عالی ساخته می‌شود، همچنین زمرد اصل اصطلاحا ترد بوده و تا حدی شکننده است.

حال به ویژگی‌های زمرد تقلبی اشاره خواهیم کرد، همراه ما باشید.

زمرد مصنوعی و تقلبی چیست؟

ساختار زمرد تقلبی و مصنوعی تفاوت بسیار زیادی با ساختار شیمیایی زمرد طبیعی دارد. متریال زمرد تقلبی به شدت بیشتر از زمرد اصل و طبیعی است و به جز مواد شیمیایی مواد طبیعی نیز در آن یافت می‌شود.

برخی از فروشنده‌های سنگ‌های قیمتی، سایر سنگها را مانند زبرجد و گارانت؟  به جای سنگ زمرد به مشتریان خود می‌فروشند، در صورتی که زبرجد یک نوع کانی شفاف و تراش خورده است و رنگ سبز زیتونی دارد.

 لازم به ذکر است که زبرجد خود نیز نوعی جواهر است اما ارزش مالی آن از زمرد کمتر است و ارزان قیمت تر می باشد.

زمردهای مصنوعی در طبیعت تشکیل نشده است و حاصل ساخت بشر در آزمایشگاه‌های شیمی هستند که با دانش و مهارت افراد، معمولاً به شدت شبیه به زمرد واقعی ساخته و طراحی می‌شوند. از درست‌ترین روش‌های تشخیص زمرد اصل از تقلبی کمک گرفتن از یک جواهرشناس ماهر و زبردست است.

امیدواریم مقاله بیان شده برای شما عزیزان مفید بوده باشد و به خوبی تفاوت های زمرد اصل و تقلبی را از هم درک کرده باشید. ویاناگالریا به مشتریان خود توصیه می‌کند که برای خرید جواهرات با سنگهای ارزشمند، مانند زمرد همواره نهایت دقت را داشته باشند و از مراکز معتبر، زیورآلات مورد نیاز خود را خریداری نمایند.

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا