آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل


تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل

 شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مدل خاصی از طلا را در یک گالری یا سایت ناآشنا دیده و بسیار هم پسندیده باشید اما چون اولین برخورد و خرید شما از آن فروشگاه بوده، نسبت به اصل یا تقلبی و بدل بودن آن دچار تردید و نگرانی شده باشید.

به همین خاطر تیم پژوهشی ویاناگالریا بر آن شد تا در مقاله ای جامع، راهکارهایی ساده و سریع، برای تشخیص طلا و جواهرات اصل از مشابهات تقلبی و بدلیجات را جمع آوری کرده و در اختیار شما همراهان همیشگی خود قرار دهد.

پیشنهاد ابتدایی : سری که درد نمی کند، دستمال نبندید !!!

اگر روی مدل خاصی اصرار ندارید و صرفا درصدد انتخاب و خرید طلایی به روز و با کیفیت هستید، پیشنهاد می کنیم تا حد ممکن ریسک نکنید و برای خرید طلا به سراغ برندهای معتبر و تحت نظر اتحادیه ی صنف طلا و جواهرات یا فروشنده های نام آشنا و امین خود بروید.

اما چنانچه در یک گالری متفرقه مدل منحصر به فردی را پسندیده اید، ابدا به اظهارات فروشنده در مورد کیفیت و عیار طلا یا کشور تولید کننده و …  بسنده نکنید و تا حد امکان با یکی دو روش سریع و ساده اصل بودن طلای انتخابی را ارزیابی کنید.

به علاوه حتما رسید خرید یا همان فاکتور رسمی طلای خریداری شده را تحویل گرفته و در جایی محفوظ نگاه دارید تا در مواقع لزوم به مشکل برنخورید.

به عنوان مثال اگر روزی تصمیم گرفتید طلای خود را تعویض کرده یا بفروشید و یا بعد از مدتی متوجه تقلبی و بدل بودن آن شدید، برای مراجعه به اتحادیه و پیگیری شکایت علاوه بر ارائه ی طلا همراه داشتن اصل فاکتور الزامیست.

روش های فوری تشخیص طلای اصل از بدل در محل خرید

1- تشخیص طلای اصل از تقلبی، با اعداد حکاکی شده بر روی طلا

اولین و سریعترین راه شناخت اصل بودن طلا و حتی دیگر فلزهای قیمتی مانند پلاتین و نقره، چک کردن اعداد حک شده به صورت کُد روی آن است.

اداره ی استاندارد به هر سازنده ی ثبت شده ی طلا، یک کد رسمی و منحصر به فرد می دهد تا بتوانند تولیدات خود را شماره گذاری کرده و ثبت کنند و نیز مرتبا مصنوعات طلای هر واحد سازنده  را چک می کنند.

این کُد دربردارنده ی مشخصات آن فلز قیمتی است.بنابراین باید کاملا واضح و قابل خواندن باشد.

شما می توانید برای اطمینان خاطر از صحت کد حکاکی شده روی طلا، مشخصات آن را در فضای اینترنت سرچ و ردیابی کنید.

شاید برایتان سوال شده باشد که اصلا این اعداد حکاکی شده روی طلا به ما چه می گوید؟

 

برای ارزیابی ارزش کیفی طلا عددی سه رقمی روی آن حک شده است، کافیست بعد از دومین رقم، یک خط اعشار قرار دهید تا درصدی را که در ساخت آن از فلز مورد نظر به کار رفته به دست آورید مثلا اگر روی آن طلا عدد 958 حکاکی شده است، این بدان معناست که 8/95 درصد طلای خالص در تولید آن به کار رفته است.

تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل

نکته : بسیاری از طلاجات قدیمی، چنین کدی ندارند، پس این نکته را گوشه ی ذهنتان داشته باشید که الزاما وجود این قبیل کُدها، تنها گواه اصل بودن طلا نیست؛ توصیه ی ما به شما در مورد زیورآلات قدیمی این است که توجهتان را به رنگ پریدگی ها جلب کنید، اگر در قسمتی از طلای مدنظرتان رنگ رفتگی مشاهده کردید، این احتمال تقویت می شود که قطعه ی مورد نظر طلای خالص و اصل نبوده و آبکاری طلا شده یا صرفا روکشی از طلا باشد

2- با ملایمت و فشاری خیلی آرام گوشه ای از طلا را با نوک دندان گاز بگیرید

بین خودمان بماند، این روش عجیب و کمی نامعقول، چندان مطلوب تیم ویاناگالریا نیست و ما صرفا به خاطر مرسوم بودنش از زمان های قدیم، به آن اشاره ای کردیم. طلا به نسبت سایر فلزات، از نرمی منحصر به فردی برخوردار است و به آسانی دچار خمیدگی یا شکنندگی می شود.

بنابراین اگر طلا را با فشاری بسیار ملایم گاز گرفتید و رد دندان در صورت دقت قابل تشخیص و مشاهده بود، می تواند گواهی بر اصل بودن طلا باشد ؛ بدین ترتیب که هر اندازه عیار آن طلا بیشتر باشد، به همان اندازه نرم تر بوده و جای فرورفتگی واضح تر دیده می شود. به طور کلی این روش در زمان‌های قدیم و بیشتر برای سکه طلا و یا طلای 24عیار کاربرد داشته است و امروزه برای محصولات طلا کارایی زیادی ندارد.

شاید برایتان جالب باشد که در گذشته به دلیل نبود امکانات برای تشخیص طلای اصل  این دسته از روش‌ها بسیار رایج بوده‌اند . به عنوان مثال افراد با تجربه و متخصص حتی بوسیله صدای برخورد سکه با زمین آن را بررسی می‌کردند. به این شکل که از طریق زیر و بمی صدای افتادن سکه طلا تشخیص می‌دادند که آن سکه از طلای خالص تشکیل شده و یا با فلزات دیگر ترکیب شده است.

در آخر باز هم تاکید می کنیم که تا حد ممکن این روش را امتحان نکنید، چرا که ممکن است به طلا آسیب وارد شود. توصیه می کنیم برسایر گزینه های مطرح شده تمرکز داشته باشید.

روش های خانگی تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل

قبل از مطالعه ی موارد قید شده به این نکته توجه داشته باشید که این روش های آزمایشی در عین حال که بسیار ساده اند، ممکن است پاسخ دقیقی ارائه ندهند ؛ به همین خاطر پیشنهاد ما به شما این است که وسواس و حوصله ی بیشتری به خرج داده و صرفا به امتحان کردن یک روش بسنده نکنید. 

تشخیص طلای اصل از بدل با کمک عناصر و مواد مختلف

1- استفاده از آمونیاک

آزمودن با آمونیاک در مورد طلای سفید کاربرد دارد. آمونیاک سطح طلا و دیگر فلزات به استثنای پلاتین را دچار تیرگی می کند.

برای تشخیص اصل بودن طلا، مقداری آمونیاک روی سطح طلای سفید خود بریزید، اگر به تیرگی گرایید اصل است. در نظر داشته باشید که تشخیص رنگ به جهت بررسی اصل بودن طلا نیاز به تخصص و تجربه داشته و اگر دانش و تجربه لازم را نداشته باشید ، ممکن است دچار اشتباه شوید.

2- تشخیص طلای اصل از فیک با محلول سرکه

یکی دیگر از ساده ترین راه های خانگی تست کردن اصالت کیفی طلا، قرار دادن آن درون سرکه است.

چنانچه بعد از حدود 5 دقیقه تغییر رنگ داده و سیاه و کدر شد، متاسفانه باید بدانید طلایی که خریداری کرده اید، بدل و تقلبی بوده است.

3- استفاده از یخ

البته ناگفته نماند این روش بیشتر برای فلز نقره تست می شود اما برای طلا هم قابل استفاده است.

دو فلز طلا و نقره در مقایسه با دیگر فلزات، از رسانایی انرژی گرمایی به مراتب قوی تری برخوردار هستند.

با این وصف که اگر نقره یا طلای شما اصل باشد و روی آن چند تکه یخ بگذارید، یخ (به نسبت قرار گرفتن در دمای معمولی اتاق) با سرعت بیشتری شروع به ذوب شدن می کند. البته برای این روش نیز باید در نظر داشته باشید که تشخیص اصل بودن طلا از طریق این فرآیند کار ساده‌ای نبوده و نیاز به تخصص و تجربه دارد.

4- تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل با استفاده از عنصر یُد

یکی از ساده ترین راه ها برای اطمینان از اصل بودن طلا کشیدن یُد روی سطح آن است، چنانچه بعد از کشیدن ِ یُد روی طلا، رد آن کاملا برطرف و محو شد، طلای شما اصل بوده و اگر رد آن برجای ماند، متاسفانه نشان دهنده ی تقلبی و بدل بودن زیورآلات شما می باشد.

علاوه بر طلا، استفاده از یُد برای تشخیص کیفیت پلاتین نیز کاربرد دارد.

چنانچه قطره ای یُد روی پلاتین ریخته شود و رد تیره ای برجای گذارد، هر اندازه که میزان این تیرگی بیشتر باشد، نشان دهنده ی آن است که پلاتین از خلوص بیشتری برخوردار است.

تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل

5- محک اصل بودن طلا با استفاده از آب

یک کاسه را پر از آب کنید و طلا را داخل آن قرار دهید، اگر آن قطعه تقلبی و بدل باشد، به زیر آب فرو نمی رود ؛ این در حالیست که اگر طلایتان اصل باشد، در کف ظرف خواهد ماند. البته ممکن است آلیاژ به کار رفته در طلای بدلی دارای چگالی باشد که به انتهای ظرف برود . لذا این روش برای تشخیص طلا قطعیت نداشته و نیاز به استفاده از روش‌های مکمل در کنار آن برای اطمینان بیشتر است.

6- آزمایش اصل بودن طلا به کمک اسید

طلای خالص در صورت تماس با اسید تغییر رنگ می دهد، اما توجه داشته باشید زیاده روی نکنید.   برای این روش، کافیست یک قطره اسید بر روی طلا ریخته شود ؛ چنانچه طلای شما اصل باشد، باید به رنگ قهوه ای، قرمز یا سبز تغییر رنگ دهد و اگر این اتفاق نیفتاد، احتمال تقلبی بودن آن قطعه طلا بالاتر می رود.

تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل

توجه : قرار دادن طلا درون وایتکس یا سفید کننده ها ابدا گزینه ی مناسبی برای محک زدن طلای اصل از بدل نیست و این قبیل مواد مصارف قوی دیگری مانند گند زدایی و لکه بری لباس و غیره دارند.

طلا فلز نرم و بسیارحساسی است و در صورت چنین ریسکی نه تنها به جواب دقیقی نخواهید رسید، بلکه ممکن است به زیورآلات خود و سنگ های قیمتی آن صدمه برسانید. پس به هیچ عنوان برای تخیص طلای اصل از فیک، به سراغ وایتکس و سفید کننده ها نروید.

ختم کلام

در این مقاله تلاش بر آن بود که روش های رایج در جهت تشخیص طلای اصل از تقلبی و بدل به شما مخاطبان گرامی ارائه شود. حتما تا اینجا متوجه این موضوع شده‌اید که روش‌های نامبرده برای تشخیص طلای اصل یا آنچنان که باید کارآمد نیستند و یا نیاز به دانش و تخصص و تجربه کافی دارند.  بنابراین همچنان  بیش از پیش بر توصیه ی ابتدایی خود هستیم ؛ شما  می توانید با خرید از برند های معتبر و ثبت رسمی در اتحادیه ی صنف طلا و جواهرات، از اصالت کیفی مصنوعات طلای خریداری شده آسوده خاطر باشید و دیگر نیازی هم به اینهمه آزمون و خطا نخواهد بود. 

امیدواریم با ارائه ی مطالب فوق توانسته باشیم شما عزیزان را در جهت انتخابی مطمئن و آگاهانه تر و خرید طلایی مرغوب و اصل یاری کرده باشیم.

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا