آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,620,000 تومان

تفاوت طلا و جواهر


تفاوت طلا و جواهر

اغلب بانوان بنا به عادتِ زبانی اصطلاح طلا جواهر را در مورد همه ی زیورالات خود یکسان به کار می برند و فرقی بین این دو عبارت قائل نیستند؛ حال آن که در نگاهی دقیق تر ساختار طلا و جواهر متفاوت از هم است.

اگر برای شما هم این سوال مطرح شده است که طلا با سایر جواهرات چه فرقی دارد؛ شاید بتوان در ساده ترین بیان ممکن اینچنین گفت:

تفاوت طلا و جواهر در این است که در ساختار مصنوعاتِ طلا، تنها از فلز طلا وانواع آلیاژ های آن استفاده می شود (ساختار تماما فلزی بدون هرگونه سنگی)، حال آن که در تولید جواهرات، ادوات زینت بخش دیگری مانند نگین ها و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی متنوعی به کار گرفته می شود که غالبا وزن سنگ های مورد استفاده در ساختار جواهر افزون تر از وزن طلای به کار رفته در آن است.

و قدر مسلم، دانستن تفاوت های کیفی و ساختاری این دو گروه عمده ی زیورآلات، می تواند در شناخت و انتخابی دقیق به هنگام خرید طلا و جواهرات موثر باشد.

به همین خاطر تیم پژوهشی ویاناگالریا بر آن شد تا در مقاله ای مختصر و مفید، ویژگی های ممتاز کننده ی طلاجات از جواهرات را معرفی کرده و هرآنچه در ارتباط  با تفاوت آنها لازم است بدانید، در اختیار شما همراهان همیشگی خود قرار دهد.

نمونه محصولات طلا با سنگ جواهر

نمونه محصولات طلا

جواهر دقیقا به چه زیورآلاتی اطلاق می شود؟

جواهرات با اصطلاح بین المللی Jewellery  که مشتق گرفته از واژه ی Jewel بوده و در اصل از واژه ی فرانسوی Jouel  برگرفته شده، نمایش داده می شوند.

از معنای تحت الفظی جواهر که گذر کنیم، جواهرات به مصنوعات زینتی ساخته شده از طلای 18 عیار به عنوان طلای پایه که دربردارنده ی سنگ های گرانبها بوده به نحوی که وزن سنگ بر وزن طلا غلبه کند، اطلاق می شود که در کاربردهای متنوعی از جمله گردنبند، گوشواره، انگشتر، دستبند، پابند، سنجاق سینه، تاج و… طراحی و تولید می گردند.

از شناخته شده ترین اقلام جای گرفته در جواهرات علاوه بر سنگ های قیمتی، می توان از مروارید، صدف و دیگر مهره ها نام برد.

استفاده جواهرت ( نگین سوارسکی ) در محصولات طلا

انواع سنگ های مورد استفاده در جواهرات

سنگ های گرانبهای به کار رفته در تولید جواهرات انواع بسیار متعددی دارند که در دو گروه عمده ی سنگ های اصل و سنگ های اتمی قرار می گیرند.
جواهراتی که در ساختار آنها از سنگ های اتمی استفاده شده باشد، جواهر اتمی و آن دسته از جواهرات که سنگ های اصل در ساختارشان به کار رود؛ جواهر اصل نامیده می شوند.
از سوی دیگر سنگ های به کار رفته در ساختار جواهرات از نظر میزان گرانبها بودن، به دو گروه قیمتی و نیمه قیمتی دسته بندی می شوند.
از جمله معروف ترین سنگ های قیمتی مورد استفاده در ساختار جواهرات می توان از زمرد، الماس، یاقوت قرمز و یاقوت کبود نام برد.
در گروه سنگ های نیمه قیمتی موارد متعددی شامل کهربا، توپاژ، عقیق، آمیتیس، فیروزه و سیترین قرار می گیرند.
اعمال و پیاده سازی این قبیل سنگ ها در ساختار طلا، آن را تبدیل به جواهر می سازد.

تشخیص درجه کیفی سنگ های قیمتی

یکی از موارد مهمی که هنگام خرید جواهرات ذهن خریداران را به خود درگیر می کند، انتخاب سنگ به کار رفته و میزان مرغوب بودن آن است؛ هرچند تشخیص مرغوبیت اغلب سنگ ها امری تخصصی و خارج از توان مصرف کننده و مشتری عادی است اما دانستن برخی نکات می تواند شما را برای انتخاب اصلح یاری کند؛ در مقیاس کلی ارزش سنگ مورد استفاده در جواهر با 3 فاکتور سنجیده می شود:

1-تلالو و زیبایی 2-استحکام و دوام 3-فراوانی یا کمیابی

از پرفروش ترین تراش های سنگ در جواهرات، تراش برلیانِ سنگ الماس است. برلیان به نسبت دیگر تراش های این سنگ از درخشندگی و نیز مقاومت بالاتری برخوردار می باشد.

از آن جایی که دیگر سنگ های قیمتی مانند یاقوت کبود و زمرد، کمیاب تر هستند، نوعِ مرغوب آن ها از بهایی به مراتب بالاتر برخوردار بوده و روز به روز بر ارزش و میزان گرانقیمتی آنها افزوده می شود.

تفاوت طلا و جواهر هنگام خرید و فروش

علاوه بر تفاوت ساختاری و بهای قیمتی طلا و جواهر، نحوه ی مورد معامله واقع شدن طلا با جواهر نیز متفاوت است؛ خرید و فروش هر یک از این دو گروه زیورآلات با توجه به فرمول خاص آن انجام می گیرد که در ادامه به تفکیک و با بیانی ساده ارائه کرده ایم تا به هنگام خرید هر کدام علاوه بر موارد ظاهری، در عین حال به میزان افت و خیز قیمت آنها  در صورت تمایل به فروش در آینده آگاه باشید و به عبارتی در بدو خرید از پیش مطلع باشید که در صورت فروش، چه میزان سود یا ضرری شامل زیورآلات مصرفی شما می گردد. 

نحوه خرید طلا و جواهر

فرمول محاسبه قیمت خرید طلا : نرخ روز هر واحد گرم طلا + اجرت تولید + سود فروشنده (غالبا حدود 7 یا 8 درصد)

فرمول محاسبه قیمت خرید جواهر : نرخ روز هر گرم طلا + اجرت  نهایی* + سود فروشنده (غالبا حدود 15 تا 20 درصد)

از آن جایی که ساختار جواهر به نسبت طلا پرکارتر و شامل موارد متعددی می باشد ، محاسبه ی اجرت نهایی جواهر منحصر به اجرت تولیدکننده نمی شود بلکه  مجموعیست از مواردی چون اجرت ساخت طلای زمینه (پایه ی جواهر) ، بهای سنگ ها و نگین های به کار رفته در آن ، مخراجی و دیگر هزینه ها و ظریف کاری های اعمال شده .

نحوه فروش طلا و جواهر

بد نیست بدانید همانطور که شیوه ی محاسبه ی قیمت خرید طلا با دیگر جواهرات متفاوت است، نحوه ی فروش این زیورآلات به صورت دست دوم توسط مصرف کنندگان نیز شرایط متفاوتی را شامل می شود؛

 واگذاری و فروش طلا : پس از کسر اجرت ساخت و سود فروشنده، بهای آن با توجه به قیمت روز هر گرم طلا محاسبه و به فرد مصرف کننده پرداخت می شود.

واگذاری و فروش جواهرات : در صورت ارائه ی فاکتور، پس از کسر سود فروشنده (حدود 15 تا 20 درصد) ، بهای آن  با احتساب تفاوت قیمت درج شده در فاکتور خرید ابتدایی و قیمت خرید روز و به عبارتی  افت و خیز نرخ فعلی نسبت به نرخ ثبت شده در فاکتور محاسبه گشته  و به مصرف کننده پرداخت می شود.

پس این نکته را در نظر داشته باشید که فاکتور خرید طلا و بخصوص جواهر بسیار باارزش بوده و ارائه ی آن به هنگام خرید و فروش الزامیست؛ لذا در حفظ و نگهداری آن اهتمام ورزید. چرا که در صورت همراه داشتن فاکتور خرید جواهر به هنگام واگذاری و فروش آن در فروشگاه های معتبر طلا و جواهر، نهایتا حدود 15 الی 20 درصد از بهای پرداختی شما کسر شده و به عبارتی به اصل پول خود می رسید؛ حال آن که در غیر این صورت امکان فروش جواهر در مراکز قانونی و معتبر میسر نبوده و احتمال ضررو زیان بالا می رود.

ختم کلام

در این مقاله کوشش تیم تحقیقاتی ویاناگالریا متمرکز بر ارائه ی تفاوت طلا و جواهر از نظر ساختار کیفی و ارزش قیمتی با یکدیگر بوده تا شما عزیزان به هنگام خرید هر کدام از این دو گروه زیورآلات، با بهره مندی از دانش اولیه ی لازم و کافی، انتخابی شایسته و مناسب داشته و در صورت تمایل به فروش و واگذاری نیز با کمترین میزان خسارات احتمالی مواجه گردید

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا