آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,620,000 تومان

طلا از چه زمانی ارزشمند شد ؟


طلا از چه زمانی ارزشمند شد ؟

ارزش طلا از چه زمانی تشخیص داده شد ؟

شکل گیری طلا

شکل گیری اولیه طلا یکی از راز های مهم علمی است که تاکنون جواب قانع کننده ای نیز برایش پیدا نشده است. اما یافته های جدید نشان می دهد که شکل گیری طلا این فلز در عمیق ترین لایه های درونی زمین و پس از آن انتقال آن به لایه های بیرونی و سپس سطح زمین بوده است.
بنابراین حرکت لایه های درونی زمین اینبار به سود بشریت تمام شده و موجب پیدایش این فلز گران بها شده است، که برای تایید این فرضیه شواهدی در منطقه پاتاگونیا در جنوب آرژانتین دست یافته اند.
اولین بار طلا در این بخش از کره زمین توسط انسان کشف شد و تحقیقات از وجود این فلز در عمق 70 کیلومتری منطقه مذکور خبر می دهد. برای فهم بیشتر ارزش طلا می بایست این فلز گران بها را بهتر بشناسیم در ادامه با ما باشید. 

مشخصات طلا

طلا فلزی نرم و براق و زرد رنگ و چکش خوار قابل انعطاف و فلزی است که با بیشتر عناصر شیمیایی واکنش ندارد و تنها بوسیله کلر و تیزاب سلطانی که آمیزه ایی از اسید نیتریک و اسید هیدرولیک است مورد حمله قرار می گیرد.
این فلز عمدتا به شکل آزاد و به صورت تکه هایی در سنگ ها و رسوب های آبرفتی وجود دارد و یکی از فلزات ضرب سکه می باشد. طلا در بسیاری از کشور ها معیار ارزش پول بکار می رود. 

دلایل ارزش طلا

این فلز از قدیمی ترین فلزات شناخته شده است که مورد استفاده قرار گرفته است؛ زیرا به سادگی شکل پذیر است. هندی ها اولین بار در کتاب مقدس شان 4000 سال قبل از میلاد مسیح به طلا اشاره کردند و قدیمی ترین معدن طلا در بین النهرین در خاور میانه و مربوط به سومریان بوده و برخی شواهد دیگر نشان می دهد که طلا اولین بار در نیل آبی و معادن آن یافت شده است. 
باید گفت که زمان زیادی است که طلا یکی از گران قیمت ترین فلزات به حساب آمده و قیمت آن در تاریخ معیار بسیاری از پول های رایج می باشد.
همچنین طول تاریخ از طلا برای پشتیبانی پول و در سیستمی تحت عنوان پایه طلا استفاده می شد. که در این سیستم یک واحد از پول رایج معادل مقدار معینی طلا بود.
چون طلا مدت زمان زیادی ارزش خود را حفظ نموده است به عنوان یک سرمایه گذاری مشهود اغلب به صورت بخشی از یک سهام نگهداری می شود. ارزش طلا در سراسر جهان همیشه مهم بوده و صنعت طلا یکی از فعالیت های مهم در دنیاست.
همچنین از طلا به عنوان نمادی برای پاکی و ارزش و سلطنت و مخصوصا نقش هایی که ترکیبی از این ویژگی ها ست استفاده می شده است.

اولین سابقه سکه طلا

در دوره هخامنشیان تولید طلا در داخل کشور و همچنین واردات طلا به ایران افزایش یافت و در این دوره سکه طلا برای اولین بار در جهان ضرب شد.
نام این سکه که در حدود 516 قبل از میلاد ضرب گردید داریک بود تا آن دوره هنوز سکه طلا ضرب نشده بود سکه های رایج از مس و مغرغ و نقره بود و پس از داریوش در کشور های دیگر هم سکه ی طلا ضرب شد. 
در دوران ساسانی طلا در ایران فراوان بود به طوری که ظروف و دیگر اشیاء مرفه جامعه همگی از طلا و یا نقره بود.
شواهد بسیاری بیانگر این است که معدن کاری و استحصال طلا در ایران و بسیاری از کشور های جهان را از پیش از 60 قرن پیش نشان می دهد، همچنین شواهد فیزیکی نشان می دهد که معدن کاری و استحصال طلا در سرزمین ما از گذشته های خیلی دور تا اواخر دوره قاجاریه که معدن طلای طرقبه نیز تعطیل شد، بطور پیوسته با دوره های شکوفایی و رکورد و اوج و حضیض ادامه داشته ولی هر گز تعطیل نشده است.

اتفاقات مهم در مورد طلا در طول تاریخ

اولین بار استخراج طلا

5000 سال قبل از میلاد مسیح

اولین بار که طلا توسط مصریان ذوب شد

3900 سال قبل از میلاد مسیح

اولین بار که طلا به صورت خالص تولید شد

 این صنعت در مناطق آناتولی و شبه جزیره عربستان نیز گسترش یافت

2000 سال قبل از میلاد مسیح

اولین بار که مصریان طلا را پس از ذوب کردن تبدیل به دیگر اشیا نمودند

1200 سال قبل از میلاد مسیح

اولین بار که طلا در دندان پزشکی در سرزمین اتروسکان ایتالیای فعلی به کار گرفته شد.

300 تا 600 سال قبل ز میلاد مسیح

ضرب سکه های اورئوس از جنس طلا توسط روم باستان

500 سال قبل از میلاد مسیح

ارزش طلا به چیست

• کمیابی
• دوام
• سهولت تشخیص از طریق رنگ وزن
• انعطاف پذیری
• کاربرد پذیری آسان
• تصفیه راحت
• مقاوم در مقابل زنگ زدن و خوردگی
• رنگ متمایز
• واکنش نا پذیری با عناصر دیگر
• قابلیت تبدیل به رشته های بسیار کوچک

کاربرد های طلا

• صنعت
• جواهر سازی
• در برخی خوردنی ها و نوشیدنی ها
• دندان پزشکی
• الکترونیک 

مصرف طلا در جهان

50 درصد طلای تولیدی در جهان در گوهر سازی یا همان جواهر آلات سازی و 40 درصد از آن در سرمایه گذاری و 10 درصد از آن در صنعت کاربرد و مصرف دارد. که بیشتر طلای مصرفی در کالا های هنری و گوهر سازی باز یافت می شوند و در یک چرخه قرار می گیرند اما بخشی از طلای بکار رفته در فضا پیما ها و الکترونیک هرگز باز یافت نمی شوند. 

بزرگترین مصرف کننده طلای جهان

کشور هند به تنهایی بزرگترین مصرف کننده طلا در سطح جهان است. هندی ها 25 درصد از طلای جهان را می خرند یعنی چیزی نزدیک به 800 تن و البته بیشتر آن را در گوهر سازی بکار می برند. بجز این هند بزرگترین وارد کننده طلا نیز می باشد. 

معادن استخراج طلا در ایران

• زرشوران در آذربایجان غربی
• آق دره آذربایجان
• موته اصفهان
• کوه زر خراسان
• اختر چی استان مرکزی
• ساریگونی استان کردستان 

ختم کلام

طلا یکی از ارزشمندترین فلزات روی کره زمین بوده و خیلی از افراد با این سوال مواجه هستند که ارزش طلا دقیقا به خاطر چیست. در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا از زوایای مختلف ارزش طلا و علل ارزشمندی آن را بررسی کنیم و به سوالات مختلفی که در این رابطه مطرح هستند، پاسخ بدهیم. امیدواریم که مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که سوال یا نظری در رابطه با موضوع مقاله داشتید، میتوانید در قسمت نظرات آن را نوشته و تیم ویاناگالریا در کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ خواهد داد.

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا