آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,620,000 تومان

برق انداختن طلا با 5 روش سریع و آسان


برق انداختن طلا با 5 روش سریع و آسان

زیورآلات به مرور و در اثر استفاده‌ی مکرر، ذره ذره جلوه و جلای اولیه‌ی خود را از دست می‌دهند و نمای ظاهری آنها به مات و کدر شدن می‌گراید. مسلما مواجهه با چنین رویدادی برای هیچکس به‌ ویژه کسانی که علاقه‌ی زیادی به جواهرات خود داشته و روی زیورآلاتشان حساس هستند؛ به هیچ وجه خوشایند نخواهد بود. 
اما نگران نباشید؛ روش‌های خانگی متعددی وجود دارد که با کمک آنها می‌توانید زیورآلات خود را در منزل، مانند روز اولشان برق انداخته و خط و خش‌های سطحی را محو نمایید.
از آنجایی که اغلبِ ما اطلاعات آنچنانی در این مورد نداریم؛ به همین خاطردر این شماره از سری مقالات مجله‌ی اینترنتی ویاناگالریا برآن شدیم تا به تفصیل و به طور جزئی به ارائه‌ی ترفندهای کاربردی برای برق انداختن طلا و جواهرات بپردازیم.
پس چنانچه قصد براق ساختن زیورآلات خود را داشته و یا تمایل به آگاهی هرچه بیشتر درباره‌ی ترفندهای برق انداختن زیورآلات را دارید؛ دعوت می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه شوید:

برق انداختن طلا

چگونه زیورآلات خود را تمیز و براق کنیم؟

در این بخش از مقاله، برق انداختن طلا با 5 روش سریع و آسان در خانه را خواهیم آموخت:

5 روش مطرح شده در زیر، برای طلا و جواهر سبک و ساده و فاقد سنگ و نگین کاربرد دارند؛ در پایان برای برق انداختن جواهرات نگین دار روشی مجزا ارائه خواهیم کرد. 

روش 1: برق انداختن طلا با محلول آب، مایع ظرفشویی و نوشابه گازدار

مرحله اول: شست و شوی طلا
همان‌ گونه که در تیتر بالا عنوان شد؛ در گام نخست یک ظرف مانند کاسه را از آب پر کرده و مقداری مایع ظرفشویی و نوشابه‌ی گازدار به آن اضافه کنید. سپس قطعه‌ی طلای مورد نظر را درون آن ظرف قرار داده و اجازه دهید طلا برای چند دقیقه در این محلول خیس بخورد. 

مرحله دوم: برس زدن طلا با کمک یک مسواک نرم
پس از آن که به حد کافی طلا در آن محلول شسته شده و خیس خورد؛ با استفاده از یک مسواک نرم، تمام سطوح، زوایا و برجستگی‌های قطعه طلای مورد نظر را به آرامی برس بزنید. توجه داشته باشید که رشته‌های مسواک با نهایتِ احتیاط و بدون اعمال فشار روی طلا کشیده شوند تا طلا صدمه نبیند. بدین ترتیب شما می‌توانید با یک مسواکِ نرم به سادگی سطح طلای خود را درخشان سازید.
مرحله سوم: پاکسازی طلا درون آب گرم
پس از فرچه کشیدن یا همان برس زدن طلا با مسواکِ نرم، قطعه‌ی طلای مورد نظر را برای چند دقیقه درون ظرفی از آب ولرم قرار دهید تا مواد شوینده از سطوح طلا پاک شده و طلا شسته شود.

مرحله چهارم: خشک کردن طلا با کمک یک پارچه‌ی نرم
پس از شست‌وشوی طلا در آب ولرم، آن را بر روی پارچه‌ای نرم و لطیف قرار دهید تا آرام آرام در تماس با هوا خشک گردد. همچنین می‌توانید با بهره‌ گیری از حرارت درجه‌ی ملایم سشوآر طلای خود را خشک سازید.
دقت داشته باشید که به هیچ عنوان برای خشک کردن طلا از حوله‌ی کاغذی استفاده نکنید؛ چرا که الیاف زبر آن موجب خراش یافتن سطح طلا می‌گردد.

روش2- تمیز کردن طلا با محلول آب و مایع ظرفشویی

برای انجام این روشِ برق انداختن ساده و سریعِ طلا، درون کاسه‌ای را از آب پُر کنید و مقدار مناسبی مایع ظرفشویی نیز در آن بریزید. سپس قطعه‌ی طلا را درون آن کاسه بگذارید و پس از چند دقیقه خیس خوردن، با انگشتان دست تمام سطوح طلا را به آرامی ماساژ دهید تا خوب تمیز گردد. در آخر طلا را آبکشی نمایید و با پارچه‌ای لطیف خشک سازید. 

روش3- برق انداختن طلا با محلول آب و آمونیاک

مرحله اول: ابتدا ظرفی را از آب پر کنید و سپس با کمک دستکش، آب و آمونیاک را با نسبتِ 1 به 6 ( یک سهم آمونیاک و شش سهم آب) ترکیب کنید.
مرحله دوم: قطعه‌ی طلا را درون محلول آب و آمونیاک بگذارید و پس از 1 دقیقه طلا را درآورید. توجه داشته باشید که خیس خوردن طلا در محلول آب و آمونیاک بیشتر از یک دقیقه زمان نَبَرد؛ چرا که طول کشیدن این پروسه ممکن است موجب صدمه یافتن طلا گردد.
مرحله سوم: هنگامی که پس از یک دقیقه قطعه‌ی طلای مورد نظر را از محلول آب و آمونیاک خارج کردید؛ با کمک یک پارچه‌ی لطیف و نرم، آن را پاک کنید.
(پس از درآوردن طلا از محلول، با دقت سطوح طلا را برانداز کنید؛ اگرهنوز خراش‌هایی را روی طلا مشاهده می‌کنید و خط و خش ها آن‌طور که باید و شاید برطرف نگشته‌اند؛ پروسه‌ی مرحله دوم را تکرار کنید.)

روش4- برق انداختن طلا با آب‌لیمو

در این روش، مقداری آبلیمو را در ظرفی بریزید و کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و آنقدر هم بزنید تا خوب مخلوط شوند. سپس قطعه‌ی طلای مورد نظر را درون این ظرف بگذارید و اجازه دهید به حد کافی در آن خیس بخورد؛ برای اطمینان از کافی بودن این فرآیند، می‌توانید در فواصل زمانی کوتاه، طلا را از ظرف خارج کرده و و میزان تمیز شدن آن را چک کنید و زمانی که خوب براق شدن آن را مشاهده کردید؛ طلا را با دقت شست و شو داده و با احتیاط روی پارچه‌ی نرم خشک کنید. 

روش5- برق انداختن طلا با خمیردندان

برای استفاده از این روشِ سریع و آسان، مقدار مناسبی خمیردندان را روی مسواک نرم بریزید و سپس به آرامی روی تمام سطوح و زوایای قطعه‌ی طلا برس بزنید. در پایان طلا را با آب ولرم بشویید و به مانند روش‌های قبل با کمک پارچه‌ای نرم و لطیف خشک و پاک کنید. 

و اما جواهرات نگین‌ دار

برق انداختن طلا و جواهرات دارای نگین و سنگ های زینتی
برای تمیز و براق ساختن زیورآلات نگین دار به روش زیر عمل کنید:
مرحله اول: ابتدا یک حوله‌ی نرم، لطیف و تمیز بردارید. مقداری مایع ظرفشویی و یا صابون بچه یا شامپوی بچه را با آب مخلوط کرده و حوله را به این محلول آغشته کنید. سپس قطعه‌ی جواهر را این حوله به آرامی و با دقت ماساژ دهید تا خوب تمیز گردد. 
مرحله دوم: یک حوله یا دستمال نرم و تمیز دیگری را با آب خیس کرده و تمام سطوح و زوایای جواهر را با آن دستمال مالش دهید تا دوباره تمیز شود و اثرات مواد شوینده از روی آن به خوبی برطرف شود.
برای آن که قسمت نگین دار جواهر کاملا خشک شود؛ آن قسمت را به حالت شیب دار رو به بالا قرا دهید تا آب با سنگ یا نگینِ جواهر تماس پیدا نکند و موجب شل شدگی نگین نگردد.

دقت داشته باشید که بهتر است در طول یک سال نهایتا یک الی دو مرتبه در جهت برق انداختن طلا و جواهرات خود اقدام کنید؛ چرا که فلز گرانبهای طلا در عین زیبایی بسیار نرم و حساس بوده و تکرار بیش از حد این کار، موجب صدمه یافتن طلا و جواهر می‌شود. 

ختم کلام

در این مقاله نیز تیم پژوهشی ویاناگالریا با هدف آشنایی شما عزیزان با ترفندهای نظافت طلا، به ارائه‌ی دانستنی‌های جالب و جامع پیرامون راهکارهای تمیز و براق شدن زیورآلات پرداخته و کوشیدیم تا با بیان چگونگی برق انداختن طلا با 5 روش سریع و آسان خانگی، بار دیگر مخاطبان همواره همراه خود را در جهت حفظ و نگهداری زیورآلات‌شان یاری رسانیم.
چنانچه از نکات دیگری در مورد برق انداختن طلا و جواهرات اطلاع دارید و نیز به منظور در میان گذاشتن هر گونه سوال، نظر یا طرح موضوع پیشنهادی با ما همراه شوید و در قسمت دیدگاه‌ها برای ما و سایر خوانندگان یادداشت بگذارید. 

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا