آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

نحوه محاسبه قیمت طلا


نحوه محاسبه قیمت طلا

     هنگامی که یک قطعه طلا مانند انگشتر، گردنبند، دستبند یا گوشواره را خریداری می‌کنید، حتما برایتان این سوال پیش آمده که قیمت طلایی که خریده اید با چه فرمولی محاسبه شده و چه عواملی در آن تاثیر گذار هستند. در این مقاله می‌خواهیم راجع به نحوه محاسبه قیمت طلا و تمام عوامل تاثیرگذار در آن صحبت کنیم.

عوامل موثر در تعیین قیمت طلا

     در ابتدا به بررسی پارامترهایی که در تعیین قیمت طلا موثر هستند می‌پردازیم. به طور کلی این عوامل شامل، وزن طلای بکار رفته در آن قطعه، قیمت لحظه ای طلای 18 عیار، اجرت ساخت قطعه طلا، سود مصوب صنف طلافروشان، مالیات بر ارزش افزوده و قیمت سنگ و متعلقات بکار رفته در قطعه طلا هستند. در ادامه به توضیح هر یک از این عوامل می‌پردازیم.

وزن طلای بکار رفته در قطعه خریداری شده

     اولین عنصر در تعیین ارزش قطعه طلای مورد نظر شما، وزن طلای بکار رفته در آن است. یک قطعه طلا مانند انگشتر، دستبند و … ممکن است شامل متریال مختلفی مانند، چرم، ابریشم و یا نگین‌های تزئینی در طرح خود باشد. اما تنها عنصری که وزن آن مستقیما در تعیین مبلغ نهایی موثر خواهد بود، طلا است. به عنوان مثال ممکن است وزن یک دستبند  به طور کلی، 4 گرم باشد و همچنین وزن طلای بکار رفته در آن 1.2 گرم باشد. در اینصورت وزن مورد استفاده در محاسبات قیمت 1.2 گرم است که معادل با وزن طلای بکار رفته در آن دستبند می‌باشد.

قیمت لحظه‌ای طلای 18 عیار

     با توجه به اینکه قیمت طلا در گذر زمان دچار نوسان خواهد بود، قیمت مورد استفاده در فرمول محاسبه قیمت طلای خریداری شده، قیمت لحظه ای طلا خواهد بود. همچنین در نظر داشته باشید که برای ساخت قطعات طلا، همواره از طلای 18 عیار استفاده می‌شود بنابراین قیمت مورد نظر در محاسبات مربوط به قیمت طلای 18 عیار خام خواهد بود.

اجرت ساخت قطعه طلا

     اجرت یا کارمزد ساخت طلا، مبلغی است که بابت هزینه‌های طراحی و تکنولوژی ساخت در نظر گرفته می‌شود. با توجه به ویژگی‌های طرح طلای مورد نظر و همچنین وزن آن، اجرت طلا می‌تواند در دو حالت محاسبه شود:

1. حالت اول به صورت درصدی از وزن طلای بکار رفته می‌باشد. در این حالت درصد اجرت طلا در وزن طلای مورد نظر ضرب شده و به قیمت طلا اضافه می‌شود. به طور مثال اگر اجرت ساخت یک دستبند 20 درصد باشد و وزن طلای بکار رفته در آن دستبند 1.5 گرم باشد و قیمت لحظه ای طلا 600 هزار تومان باشد، اجرت ساخت این دستبند برابر با 180 هزار تومان خواهد بود.

 وزن طلای بکار رفته × قیمت لحظه ای طلا × درصد اجرت = اجرت ساخت طلا

180,000 تومان = 1.5 × 600,000 × 0.2 = اجرت ساخت طلا

2. حالت دوم بصورت یک مبلغ ثابت است که در نظر گرفته می‌شود. در بعضی از موارد با توجه به وزن طلا و ویژگی‌های طراحی طلای مورد نظر، اجرت طلا متغیر و وابسته به وزن طلا نبوده و به صورت یک مبلغ ثابت در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال اجرت ساخت یک گوشواره خاص مبلغ 60,000 تومان بوده و وابسته به وزن و قیمت طلای خام نیست.

قیمت مروارید، سنگ سایر و متعلقات بکار رفته در قطعه طلا

     در بعضی از قطعات طلا، از متریال قیمتی، جواهرات و سنگ‌های تزئینی همچون نگین سواروسکی، سنگ انیکس، سنگ مروارید و … استفاده شده است. قیمت این سنگ‌های قیمتی پس از محاسبه قیمت اولیه، اضافه شده و قیمت نهایی بدست می‌آید. به عنوان مثال قیمت طلا با احتساب اجرت، سود و مالیات 1,700,000 تومان می‌باشد. اگر در این قطعه یک مروارید با قیمت 200,000 تومان بکار رفته باشد، قیمت نهایی محصول مورد نظر 1,900,000 خواهد بود.

قیمت مروارید براساس نوع آن مشخص می گردد:
1. مروارید های اصل که دارای درجه بندی داره بصورت A , B , C هستند و به ترتیب قیمتهای متفاوتی دارند. این درجه بندی اصطلاحا براساس میزان پاکی و ناپاکی مروارید مشخص شده و هرسه دسته بندی دارای قیمت بسیار بالایی هستند و به همین علت مروارید اصل خواهان کمتری نیز دارد.
2. مرواریدهای پرورشی دسته دیگری از مرواریدها هستند که در حالت طبیعی بدست می آیند اما چون شرایط آن به صورت مصنوعی ایجاد می گردد کیفیت مروارید اصل را ندارند. در بین این نوع مرواریدها نیز اصطلاح پاکی و ناپاکی وجود دارد و معیار قیمت گذاری می باشد. ویژگی مروارید پرورشی یکسان بودن سایزهای آن بوده و از این نظر چشم نواز هستند. اط نظر قیمت، مروارید پرورشی مناسب بوده و برای استفاده در منسوجات طلا بیشتر از مرواردی اصل به کار می رود.

در کل چه در مروارید اصل و چه در مروارید پرورشی رنگهای سفید، سفید مایل به صورتی و بادمجانی موارد غالب هستند که البته عموم مردم مروارید را به رنگ سفید می شناسند و مایل به استفاده از این رنگ هستند اما مروارید بادمجانی هم به علت خاص بودن طرفداران خود را داشته و البته کمی گرانتر نیز می باشد.

عموم استفاده مروارید در زیورآلات طلا مروارید پرورشی است مگر اینکه سفارش دهنده خود خواستار استفاده مروارید اصل باشد.

سود مصوب صنف طلافروشان

     مواردی که تا این قسمت بررسی کردیم، شامل قیمت تمام شده طلا برای تولید کننده بوده است. طبق دستور العمل اتحادیه طلا و جواهرات، سود قانونی مصوب برای فروش طلا، 7 درصد می‌باشد. درصد سود صنفی شامل قیمت طلای مورد استفاده در قطعه طلای مورد نظر و اجرت ساخت آن می‌شود. به عنوان مثال اگر قیمت طلای بکار رفته در یک دستبند و اجرت ساخت آن 2,000,000 باشد، سود قانونی این دستبند برای فروشنده آن 140,000 تومان می‌باشد.

مالیات بر ارزش افزوده

     آخرین پارامتر موثر در تعیین قیمت نهایی طلا، مالیات بر ارزش افزوده است. این مبلغ همچون سود صنفی طلافروشان، شامل ارزش طلای بکار رفته و اجرت ساخت آن می‌شود. به عنوان مثال اگر قیمت طلای بکار رفته در یک گردنبند به همراه اجرت ساخت آن 2,000,000 تومان باشد، مالیات بر ارزش افزوده برای این محصول برابر 180,0000 تومان خواهد بود.

فرمول محاسبه قیمت طلا

     با توجه به توضیحاتی که تا به اینجا داده شد، بر اساس اینکه نحوه محاسبه اجرت ساخت طلا به دو صورت انجام می‌شود، فرمول محاسبه قیمت طلا دو حالت خواهد داشت که مطابق موارد زیر هستند:

حالت اول: برای طلایی که اجرت ساخت آن درصدی از قیمت طلای بکار رفته در آن است.

نحوه محاسبه قیمت طلا

 

حالت دوم : طلایی که اجرت ساخت آن یک مبلغ ثابت بوده و وابسته به ارزش طلای محصول ندارد.

نحوه محاسبه قیمت طلا

در فرمول های فوق آخرین قسمت، ارزش سنگ قیمتی بکار رفته در قطعه طلای مورد نظر است. این بخش از فرمول در حالتی مورد محاسبه قرار می‌گیرد که در طرح طلا از جواهرات و نگین‌های قیمتی و یا متریال خاصی استفاده شده باشد. در غیر اینصورت این بخش از کل فرمول حذف شده و مقدار آن برابر صفر خواهد بود.

از جزئیات آگاه باشید !!!

ویاناگالریا بر این باور است که مشتریان و مخاطبین باید از تمام جزئیات مطلع باشند و در نحوه محاسبه قیمت طلا همه عناصر تاثیرگذار به تفکیک مشخص شده باشد. یکی از نگرانی‌های مشتریان هنگام خرید از یک گالری طلا این است که سود محاسبه شده در ارزش نهایی محصول مورد نظرشان، بیشتر از مبلغ مصوب در اتحادیه باشد. برای همین هنگامی که محصولی را در  ویاناگالریا مشاهده می‌کنید، تمام جزئیات درباره این محصول مشخص بوده و می‌توانید تمام عناصر موثر در قیمت نهایی را بررسی کرده و با اطمینان انتخاب خود را انجام دهید.

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا