آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

همه چیز درباره سنگ مروارید


همه چیز درباره سنگ مروارید

به جرات می‌توان گفت سنگ زیبای مروارید از جمله محبوب‌ترین و پرکاربردترین سنگ‌های زینتی به‌کاررفته در زیورآلات می‌باشد که بسیاری از ما مطلب آنچنانی در موردش نمی‌دانیم.
به همین خاطر در این شماره از سری مقالات مجله‌ی اینترنتی ویاناگالریا برآن شدیم تا به تفصیل و به طور جزئی به ارائه‌ی همه چیز درباره سنگ مروارید بپردازیم.
پس چنانچه قصد انتخاب و خرید طلا و جواهرات حاوی سنگ مروارید را داشته و یا تمایل به آگاهی هرچه بیشتر درباره‌ی این سنگ جذاب و منحصربه‌فرد را دارید؛ دعوت می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه شوید: 

مروارید چیست؟ (ویژگی‌های مروارید)

مطابق تعریف علم سنگ شناسی و گوهرشناسی، مرارید سنگی براق، شفاف و اغلب کره‌ای شکل است. البته انواع دیگری از مروارید نیز به شکلِ دکمه، گلابی و دیگر شکل‌های نامنظم یافت می‌گردد. مرواریدهای طبیعی غالبا سفیدرنگ هستند؛ اما در رنگهای زرد، خاکی، خاکستریِ متمایل به سیاه، شرابی و آبی نیز وجود دارند. 
مرواریدها در اندازه‌ها و ابعاد متفاوتی در طبیعت یافت می‌شوند؛ با این وصف که از مروایدی به اندازه‌ی یک دانه‌ی خشخاش تا مرواریدِ تخم‌ِکبوتر که تا به امروز، بزرگترین مروارید در دنیا می‌باشد؛ وجود دارند. مرواریدِ تخم‌ِکبوتر 37.6 کیلوگرم وزن داشته و قطرِ آن 13 سانت است.
ترکیب شیمیایی مرواریدها از حدود 90 درصد کلسیم کربنات، 10درصد آب و مواد آلی تشکیل شده است و درجه‌ی سختی و استحکام آنها در بازه‌ی 2.5 تا 3.5 قرار دارد.
جالب است بدانید هرقدر که اندازه‌ی مروارید درشت‌تر و ابعاد آن گردتر باشد؛ دوام و کیفیت آن به همان میزان بیشتر است.
دیگر آن که مروارید اصل، مات و تیره‌رنگ نبوده؛ بلکه رنگی روشن و نمایی براق دارد. از آنجایی که مروارید در قیاس با دیگر سنگ‌های گرانبها و زینتی، بسیار نرم و شکننده است؛ نگهداری از آن نیازمند توجه و دقتِ به مراتب بیشتری است.
در نظر داشته باشید که قرار گرفتن سنگ مروارید در مجاورت حرارت شدید، تماس مستقیم با مواد آرایشی و اسپری و عطر‌های حاوی اسید مضر و الکل، باعثِ آسیب دیدن مروارید شده و شفافیت و یکپارچگی سطح مروارید را از بین می‌برد؛ به همین خاطر حتما دقت داشته باشید که در هنگام کار با مواد شیمیایی و حرارت، زیورآلاتِ حاوی مروارید خود را دربیاورید.

مروارید چگونه به وجود می‌آید؟

مروارید طبیعی

سنگ مروارید درونِ بعضی از نرم تنان دو کفه‌ای به ویژه صدف ایجاد می‌گردد؛ با این وصف که با ورود جسم خارجی به درونِ صدف، برای دفعِ آن، صدف موادی از خود ترشح می‌کند که در نتیجه‌ی انباشته و متراکم شدن این مواد، بدون هیچگونه دخالت انسانی، مرواید طبیعی تشکیل می‌شود.
ناگفته نماند که طی سالیان اخیر به علتِ آلودگی آب دریاها و اقیانوس‌ها و صید غیرمجاز و بیش از اندازه‌ی صدف‌ها، مرواریدهای طبیعی بسیار کمیاب و درنتیجه بسیار گرانقیمت شده‌اند و اغلب مرواریدهای موجود در بازار از نوعِ مروارید پرورشی می‌باشند. 
البته خوب است این را هم بدانید که خوشبختانه اثرات و خواص درمانی مرواریدهای پرورشی با مرواریدهای طبیعی تفاوتی نداشته و صرفا شکل ظاهری آنها؛ موجب تشخیصشان از هم می‌گردد.

مروارید پرورشی

مرواریدهای پرورشی علی‌رغم مرواریدهای طبیعی تنها از یک لایه‌ی خارجی تشکیل شده و هسته‌ی مرکزی آنها از جنس کفه‌ی سخت صدف است. از آن‌جایی که در تشکیل، رشد و پرورش این‌گونه مرواریدها به نحوی دخالت انسانی صورت گرفته است و در بازه‌ی زمانی کوتاه‌تری ایجاد می‌گردند؛ به همین خاطر در مقایسه با مروارید طبیعی از قیمت کمتری برخوردار هستند. 

خواص درمانی مروارید

این سنگ شفاف و براق، علاوه بر زیبایی ظاهری چشمگیر، از خواص باطنی و تاثیرات درمانی متعددی برخوردار می‌باشد و به همین دلیل از دیرباز تا به امروز به عنوان سنگ جواهر در طراحی و ساخت انواع زیورآلات، بیش از پیش مورد استقبال و مصرف واقع می‌گردد.
سنگ مروارید، علاوه برفواید متعدد برای بهبودی امراض جسمی و بیماری‌های داخلی، خواص درمانی بسیاری در جهت کنترل و رفع ناراحتی‌های روحی روانی و اختلالات ذهنی دارد که عبارتند از: 

خواص درمانی مروارید از بُعد جسمی

• استفاده از سنگ مروارید برای درمان اختلالات گوارشی، بیماری‌های قلبی، کبدی و نیز یرقان و بواسیر موثر است.
• همراه داشتن مروارید در جهت بهبودی امراض کلیوی، بیماری‌های مثانه و دستگاه مجاری ادرار و نیز کمک به رفع شب ادراری و دفع سنگ کلیه تاثیرگذار می‌باشد.
• استفاده از سنگ مروارید برای معالجه‌ی سرماخوردگی، سردرد، استفراغ، عطسه‌ و سرفه‌های دائمی و برطرف ساختن بوی بد دهان، کمک به‌سزایی می‌کند.
• همراه داشتن مروارید در جهت تنظیم غدد درون‌ریز و تقلیل التهابات دستگاه تناسلی مردان و زنان اثرات مثبتی دارد.
• استفاده از سنگ مروارید برای درمان غدد چربی و بیماری‌های گواتر موثر می‌باشد.در این راستا توصیه می‌کنند که یک عدد مروارید صیقل نخورده را روی چاکرای پنجم (ناحیه‌ی گلو) بگذارید.
• همراه داشتن مروارید در جهت بهبودی و رفع خارش‌های درونی و نیز برای معالجه‌ی حساسیت‌های پوستی و برطرف شدن جوش و کورک مفید است.

خواص درمانی مروارید از بُعد روحی - روانی

• مصرف مداوم سنگ مروارید غم و غصه را دور کرده، مفرّح روان و تقویت‌کننده‌ی روحیه است.
• استفاده از سنگ مروارید برای جذب انرژی مثبت و دفع انرژی منفی تاثیر به‌سزایی دارد. 
• همراه داشتن مروارید به آدمی، امید، اراده، صبر و استقامت می‌بخشد.
• استفاده از سنگ مروارید برای کنترل فکر و خیال و نگرانی و نیز از بین بردن استرس و اضطراب مفید می‌باشد.
• همراه داشتن مروارید در جهت بهبودی و رفع تغییر و تحولات ناگهانی خلق و خوی موثر است.
• استفاده از سنگ مروارید افزایش‌دهنده‌ی لطافت روح و رقت قلب می‌باشد.
• گفته می‌شود سنگ مروارید، احساس ازخودگذشتگی، محبت، حیا و پاکدامنی را نیز در فرد مصرف‌کننده تقویت می‌کند.
• همچنین معروف است که سنگ مروارید برای صاحب خود خوش‌اقبالی به ارمغان می‌آورد.
• مروارید برای درمان جنون نیز مفید به فایده می‌باشد.

فروشگاه اینترنتی طلای ویاناگالریا، کالکشن های متنوعی از زیورآلات طلای دربردارنده‌ی سنگ مروارید، در انواع طرح و رنگ‌های جذاب و به روز و متناسب با سطوح متفاوت بودجه، با طراحی اختصاصیِ تیم طراحی خود تولید کرده است که عبارتند از:
• انواع انگشتر از جمله انگشتر ژیکان، زحل، سِیر و دهها مدل متنوع دیگر
• دستبند زنجیری سری زرنوش ریتا
• گوشواره پنتاس

ختم کلام

در این مقاله نیز تیم پژوهشی ویاناگالریا با هدف آشنایی بیشترِ شما عزیزان با سنگ‌های گرانبها، به ارائه‌ی دانستنی‌های جالب و جامع پیرامون سنگ زیبای مروارید پرداخته و کوشیدیم تا با بیان همه چیز درباره‌ سنگ مروارید، بار دیگر مخاطبان همواره همراه خود را برای انتخاب و خریدی مطمئن و آگاهانه یاری رسانیم.
چنانچه از نکات دیگری در مورد سنگ دوست ‌داشتنی مروارید اطلاع دارید و نیز به منظور در میان گذاشتن هر گونه سوال، نظر یا طرح موضوع پیشنهادی با ما همراه شوید و در قسمت دیدگاه‌ها برای ما و سایر خوانندگان یادداشت بگذارید. 

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا