آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

تفاوت حلقه نامزدی و انگشتر نشان


تفاوت حلقه نامزدی و انگشتر نشان

حلقه نامزدی و انگشتر نشان از جمله مهم‌ترین و ارزشمندترین هدایایی هستند که افراد در شروع یک رابطه و ازدواج  خرید و دریافت  می‌کنند.

انتخاب درست و مناسب انگشتر نشان و حلقه نامزدی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در برخی مواقع افراد این دو را با هم اشتباه می‌گیرند.

ویانا گالریا در این مقاله تفاوت‌های مهم حلقه نامزدی و انگشتر نشان را برای شما شرح می‌دهد.

اگر در آستانه برگزاری مراسم نامزدی، عقد و ازدواج هستید، توصیه می‌کنیم که حتما تا پایان این مقاله همراه ویانا گالریا باشید.

برای مقایسه و بیان تفاوت‌های حلقه نامزدی و انگشتر نشان لازم است که در ابتدا، فلسفه‌ی انگشتر نشان را  بررسی کنیم. 

 

فلسفه انگشتر نشان

حتما بارها در فیلم‌های رمانتیک خارجی و هالیوودی شاهد درخواست ازدواج و تقدیم کردن حلقه نامزدی بوده‌اید، باید بگوییم که این حلقه و شیوه‌ی اهدای آن مختص کشورهای غربی و اروپایی است و تفاوت بسیار زیادی با رسومات ایرانی دارد.

در بیشتر مواقع در ایران، مراسم خواستگاری و ازدواج به صورت سنتی برگزار می‌شود. پس از برگزاری مراسم خواستگاری و بله برون  زمانی‌ که خانواده داماد جواب مثبت را دریافت کردند‌، انگشتری را به عنوان انگشتر نشان به عروس خانم هدیه می‌دهند. معمولا انگشتر نشان بدون مشورت و هماهنگی قبلی با عروس خانم، توسط خانواده داماد خریداری می‌‌شود.

انگشتر نشان، تنها برای عروس خانم بوده و به مانند حلقه نامزدی مشترک نیست.

فلسفه‌ی انگشتر نشان را به طور خلاصه می‌توان به این صورت گفت که دختر خانم انگشتر نشان را به منزله قرار گرفتن در آستانه ازدواج در انگشت می‌کند. در ادامه مهم‌ترین تفاوت انگشتر نشان با حلقه نامزدی را برایتان خواهیم گفت.

مهم‌ترین تفاوت‌های انگشتر نشان و حلقه نامزدی

۱. انگشتر نشان تنها مخصوص عروس بوده و رایج است.

۲. انگشتر نشان قبل از مراسم عقد و ازدواج به عروس خانم هدیه داده می‌شود و می‌توان گفت که پیش نیازی است برای رسمی‌تر شدن مراسم خواستگاری و نامزدی.

۳. شکل ظاهری انگشتر نشان با حلقه نامزدی متفاوت است.

۴. در بیشتر مواقع انگشتر نشان را از زمان خواستگاری تا برگزاری مراسم ازدواج در انگشت می‌گذارند و سپس بعد از برگزاری مراسم عقد و ازدواج حلقه ازدواج را جایگزین آن می‌کنند.

در این مواقع معمولا انگشتر نشان را در دست راست می‌گذارند.

۵. اندازه انگشتر نشان نسبت به حلقه ازدواج بزرگتر است.

توجه داشته باشید که این نکته به معنای عدم ظرافت انگشتر نشان نیست، بلکه انگشتر نشان نیز می‌تواند بسیار ظریف و دارای نگین‌های زیبا و مجلل باشد.

۶. در بیشتر مواقع انگشتر نشان ارزان‌تر از حلقه نامزدی است، توجه داشته باشید که قیمت انگشتر نشان تاثیری به روی ارزش آن نداشته و این انگشتر درست به مانند حلقه ازدواج مهم بوده و ارزشمند است.

۷. انگشتر نشان را در حلقه چهارم دست راست قرار می‌دهند.

نکته مهم:

توجه داشته باشید که فرهنگ و رسوم مناطق مختلف در برخی موارد کاملا متفاوت است و ممکن است رسومات خاصی در زمینه تهیه انگشتر نشان و حلقه نامزدی داشته باشند.

برای اینکه تفاوت‌های انگشتر نشان و حلقه نامزدی را بهتر درک کنید، مشخصات و ویژگی‌های حلقه نامزدی را برایتان شرح می‌دهیم.

حلقه‌ی نامزدی

حلقه نامزدی ظاهری کاملا متفاوت با انگشتر نشان داشته و به صورت گرد و حلقه‌ای شکل است.

در واقع حلقه ازدواج نشان دهنده‌ی میزان عشق و علاقه بی‌پایان عروس و داماد به همدیگر است و از این جهت به صورت دایره شک و به نشانه بی‌نهایت است.

افراد معمولا تا زمانی که پایبند به ازدواج خود هستند و تا پایان عمر خود از حلقه ازدواج نگهداری و استفاده می‌کنند، در صورتی که انگشتر نشان را پس از عقد و ازدواج می‌توانند با انگشتر و یا طلای دیگری تعویض کنند، به اصطلاح حساسیتی که به روی حلقه نامزدی و ازدواج وجود دارد به مراتب بیشتر از انگشتر نشان است.

حلقه نامزدی و ازدواج نیز به مانند انگشتر نشان بیشتر از ارزش مالی و مادی دارای ارزش معنوی است و ابدی بودن پیوند عروس و داماد را نشان می‌دهد.

از مهم‌ترین تفاوت‌های حلقه نامزدی و انگشتر نشان می‌توانیم به این مورد اشاره کنیم که حلقه نامزدی به انتخاب عروس و داماد در نزدیکی زمان برگزاری مراسم ازدواج خریداری می‌شود.

در اکثر مواقع حلقه‌هایی که به عنوان حلقه نامزدی، خریداری می‌شوند از جنس طلا هستند، زیرا طلا بین سایر فلزات از ارزش و زیبایی منحصر به فردی برخوردار است.

برخی از افراد بر این باورند که رنگ انگشتر نشان باید متفاوت از رنگ حلقه‌ی نامزدی باشد. به عنوان مثال اگر برای انگشتر نشان از طلای زرد استفاده می‌کنید برای حلقه نامزدی باید از طلای سفید یا از جنس پلاتین استفاده کرد.

باید بگوییم که هیچ گونه اجباری در این زمینه وجود ندارد و انتخاب رنگ انگشتر  نشان و حلقه نامزدی کاملا سلیقه‌ای بوده و بستگی به نظرات افراد دارد.

حلقه‌های نامزدی و ازدواج نیز درست مشابه انگشتر نشان داری تنوع و طرح‌هایرمختلفی هستند. چنانچه از نگین‌کاری و طرح‌های ویژه خوشتان می‌آید، می‌توانید حلقه ازدواج و نامزدی خود را به صورت طرح‌دار و آراسته با نگین‌های اصل و شکیل، انتخاب کرده و خریداری کنید.

گاهی اوقات عروس و داماد برای حلقه نامزدی خود طرح ویژه‌ای و متفاوت‌تری دارند‌، در این مواقع می‌توانید طرح خاص خود را سفارش بدهید تا مناسب‌ترین حلقه نامزدی برای شما تهیه شود، در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ویانا گالریا نیز مشورت نمایید.

از دیگر تفاوت‌های مهم حلقه نامزدی و ازدواج با انگشتر نشان می‌توان به مسئله ست بودن حلقه نامزدی و ازدواج اشاره کرد.

حلقه نامزدی برای عروس و داماد به صورت ست و کاملا متشابه خریداری می‌شود، به عنوان مثال نمی‌توان برای حلقه عروس خانم از طلای زرد و برای حلقه‌ی داماد از طلای سفید استفاده کرد.

لازم به ذکر است که حلقه‌های نامزدی و ازدواج به مانند انگشترهای نشان مجلل و پر از نگین و الماس نیستند و معمولا به صورت یک رینگ تک الماس و نگین هستند.

به روی انگشتر نشان هیچ گونه نام و نشانه‌ای نوشته نمی‌شود، در صورتی که درون حلقه نامزدی و ازدواج نام عروس و داماد و یا اولین حرف از اسامی‌ آن‌ها حکاکی می‌شود. معمولا به روی حلقه داماد اسم و یا اولین حروف از اسم عروس خانم حکاکی شده و به روی حلقه عروس خانم نام و یا اولین حرف از نام داماد حکاکی می‌شود.

سخن پایانی

مهم‌ترین و اصلی ‌ترین تفاوت‌های انگشتر نشان و حلقه نامزدی را برایتان شرح دادیم، امیدواریم که مقاله امروز برایتان مفید بوده باشد و تفاوت‌های حلقه نامزدی و انگشتر نشان  را به صورت کامل درک کرده باشید، برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع طلا می‌توانید سایر مقالات ویانا گالریا را مطالعه کرده و از انواع انگشتر، حلقه‌های نامزدی، سرویس‌های ست و نیم ست طلا و… دیدن فرمایید.

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا