آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

تفاوت الماس و برلیان


تفاوت الماس و برلیان

دنیای زیورآلات و سنگ های قیمتی سرشار از رمز و رازها و گفتنی های بی شمار است؛ اطلاعاتی که دانستن هر یک می تواند راه گشای رسیدن به پاسخ مناسب برای سوالات خریداران بازار طلا و جواهر باشد.
به عنوان مثال شاید برای شما نیز این سوال مطرح شده باشد که آیا برلیان نام دیگر الماس است؟ و یا این که آیا برلیان نام یک سنگ از خانواده ی الماس می باشد؟ و اصلا الماس و برلیان چه فرقی با هم دارند؟ 
اغلب افراد بر این باورند که برلیان همان الماس است و تفاوت آنچنانی بینشان قائل نیستند و سهوا و از روی ناآگاهی عبارت برلیان را برای سنگ گرانبهای الماس به کار می برند و حتی معادل دیگری برای نام جواهر الماس می دانند؛ حال آن که برخلاف تصور غلط عامه ی مردم، الماس و برلیان تفاوت هایی اساسی با یکدیگر دارند .

تفاوت الماس و برلیان

پیش تر در مقاله ای به تفاوت طلا و جواهر پرداختیم و به طور اجمالی در مورد برلیان سخن به میان آوردیم اما بنا بر تقاضای مخاطبان عزیزمان، تیم پژوهشی ویاناگالریا بر آن شد تا در مقاله ای مجزا، ویژگی های ممتاز کننده ی الماس از برلیان را معرفی کرده و هرآنچه در ارتباط با تفاوت آنها لازم است بدانید، در اختیار شما همراهان همیشگی خود قرار دهد.

الماس (Diamond) نام سنگ است و برلیان (Brilliant) نام تراش

ابتدای امر و به عنوان نکته ی کلیدی باید بر این مساله تاکید کرد: ” تفاوت الماس و برلیان در همین تراش خوردگی می باشد .”
الماس یک کانی طبیعی و بدون تراش است که از معادن بخصوص خود به ویژه در قاره ی افریقا و سرزمین های روسیه و کانادا استخراج می شود؛ در صورتی که در هیچ کدام از معادن کشف جواهر سراسر دنیا، کانی طبیعی تحت عنوان سنگ برلیان یافت نمی شود.
پس همان طور که بالاتر اشاره شد، به کار بردن اصطلاح سنگ برلیان اشتباهی رایج در میان عوام بوده که باید با آگاه سازی، تعریف درست آن جایگزین گردد. 

استفاده از الماس در محصولات طلا

استفاده از الماس در محصولات طلا

برلیان، جذاب ترین تراشِ الماس

برلیان نام یک سنگ یا کانی طبیعی نبوده بلکه به یک مدل تراش الهام گرفته از نوعی تراش سوییسی اطلاق می شود که در زمان های گذشته روی انواع سنگ های گرانبها اجرا می شده است.
امروزه نیز علاوه بر سنگ الماس، سنگ های قیمتی و ارزشمند دیگری از جمله اسپینل، یاقوت و … نیز امکان دارد که به مدل برش برلیان، تراش خورده شوند. 
از سوی دیگر برلیان صرفا یکی از انواع تراش هایی است که روی سنگ الماس پیاده می گردد و این سنگ می تواند از طریق اشکال متنوعی از برش ها، تراش خورده و جواهر نهایی به صورت تراش دیگری حاصل شود.
پس علاوه بر تراش برلیان (گرد)، تراش های گوناگون دیگری بر روی سنگ الماس انجام می شود که از شناخته شده ترین آنها تراش پرنسس، تراش اشک، تراش قلبی و تراش باگت می باشد؛ اما اگر بخواهیم از حق و انصاف دور نشویم، هیچ تراشی روی سنگ جواهر الماس، درخشش و جلوه ی تراش برلیان را ندارد و اصلا شاید بتوان دلیل محبوبیت و معروفیت برلیان به ویژه در میان نسل جوان را در همین نکته که زوایای برش برلیان نور را به بهترین نحو ممکن منعکس ساخته و تلالو و زیبایی سنگ جواهر را به مراتب افزون تر از دیگر تراش ها به نمایش می گذارد، خلاصه کرد.

انواع برش های الماس

انواع برش‌های سنگ الماس

به روز رسانی جلوه ی کیفی تراش برلیان

امروزه محققین و اندیشمندان علوم گوهر شناسی و جواهر سازی، بخصوص در مراکز تحقیقاتی گسترده ی بلژیک و امریکا، روز به روز در تلاش اند تا طراحی نوع برش و پرداخت به زوایا را به گونه ای تغییر و به عبارتی بهبود بخشند که با اعمال تراش برلیان، بیش از پیش زیبایی و جلوه های بصری سنگ جواهر الماس نمایان گردد؛ به عبارتی با تابش نور به سنگ الماس، پرتوهای نور با صفحات و سطوح بیشتری از این سنگ جواهر برخورد یافته؛ بهترین راندمان در بازتاب نورحاصل شود و در نتیجه درخشش افزون تری به چشم مصرف کننده برسد.

به همین خاطر متخصصین فعال در این حوزه می کوشند تا هرساله متدهای تکمیل یافته و جدیدتری جهت ارتقای جلوه و کیفیت تراش های سنگ جواهر الماس ارائه داده و استانداردهایی به روزتر برای این حرفه تصویب نمایند و کلیه ی تراشندگان سنگ الماس، خواه فعالان به شیوه ی سنتی و خواه افرادی که با استفاده از دستگاه های صنعتی پیشرفته و به صورت مکانیزه اقدام به تراش جواهر الماس می نمایند، باید این اصول و استانداردها را رعایت کنند.

جمع بندی

پس همواره درنظر داشته باشید: تفاوت الماس و برلیان در این است که نام این سنگ الماس  بوده و تراش آن می تواند از نوعِ برلیان و یا هر گونه ی دیگری باشد؛ در نتیجه به کار بردن نام برلیان نسبت به سنگ الماس امری اشتباه و غیر اصولی می باشد.

و اگر بخواهیم به عنوان جمله ی پایانی و در یک کلام راحتتان کنیم؛ باید بگوییم چیزی تحت عنوان سنگ برلیان در طبیعت وجود خارجی ندارد و برلیان در اصل یک سنگ جواهر الماس تراش خورده می باشد.

ختم کلام

در این مقاله تلاش تیم تحقیقاتی ویاناگالریا بر ارائه ی توضیحی ساده و مختصر از تفاوت الماس و برلیان متمرکز گردید تا ضمن رفع ابهام پیرامون یکی بودن معنا و ساختار الماس و برلیان و کاربرد نادرست واژه ی برلیان به جای الماس، خریداران محترم و نیز محصلین در رشته های مرتبط، از چرایی و چگونگی فرق سنگ الماس با تراش برلیان آگاه گشته و با بهره مندی از دانش اولیه ی لازم و کافی در این مورد، انتخابی شایسته و مناسب داشته باشند.

دوستدار همیشگی شما

 ویاناگالریا

نظرات کاربران


4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا