آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

راهنمای تعیین طول زنجیر گردنبند


راهنمای تعیین طول زنجیر گردنبند

در صورتی که شما قصد انتخاب و خرید زنجیر طلای زنانه یا مردانه را داشته و یا تمایل به آگاهی هرچه بیشتر، پیرامون این عضو از خانواده ی طلاجات را دارید؛ این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

انتخاب مناسب ترین طول زنجیر گردنبند، دربردارنده ی نکات متعددی می باشد که دانستن آنها می تواند برای یک انتخاب مناسب بسیار موثر باشد.

به همین خاطر در این شماره از سری مقالات مجله ی اینترنتی ویاناگالریا بر آن شدیم تا به تفصیل و به طور جزئی تر به معرفی و بررسی انواع پارامترهای لازم جهت تعیین طول زنجیر انواع گردنبند  بپردازیم.

دعوت می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه شوید:

همان گونه که پیش تر در مقاله ی راهنمای انتخاب زنجیر طلا به تفصیل به ماهیت انواع زنجیر اشاره کردیم؛ در این مطلب نیز قبل از بررسی استانداردهای طول زنجیر انتخابی،  مرور برخی از نکات کلیدی خالی از لطف نخواهد بود. 

استفاده جواهرت ( نگین سوارسکی ) در محصولات طلا

تعریف زنجیر

زنجیر، ریسمانی ست از حلقه هایی که به حالت رشته ای در یکدیگر فرو رفته و به هم متصل می شوند. زنجیرها انواع گوناگونی دارند و بسته به سلیقه ی شخصی به صورت ساده و یا به همراه آویز و در ادوات زینتی متعدد مورد مصرف واقع می شوند.

با احتساب این نکته، چناچه  قصد خرید زنجیر طلا برای مصارف گاه به گاه و صرفا در مراسمات خاص دارید؛ طلای 20 تا 24 عیار و زنجیرهای به فرم ظریف و نازک گزینه ی مطلوبی می تواند باشد؛ اما اگر زیورآلاتی برای مصرف دائمی و آراستگی روزانه می خواهید؛ بهتر است زنجیری ضخیم و مستحکم از طلای با عیاری پایین تر از طلای خالص و در بهترین حالت عیار 18 انتخاب کنید.

استاندارد طول زنجیر گردنبند

مطابق استانداردهای تعیین شده ی جهانی، طول مناسب زنجیر گردنبند در یک بازه ی نسبی، می بایست چیزی مابین 16 الی 20 اینچ و یا به عبارت دیگر 40 تا 50 سانتی متر باشد؛ با این وصف که زنجیر گردنبند، چسبیده به گلو و یا در مدل های آویزان بین گلو و ترقوه قرار بگیرد.

البته این استاندارد صرفا یک مقیاسِ اصولی و نسبی می باشد و بنا به سلایق متفاوت افراد و نیز با توجه به فرم یقه ی لباس های متفاوت، می تواند متغیر در نظر گرفته شود. 

انواع گردنبند براساس طول زنجیر

در بازار زیورآلات، در ارتباط با سایز استاندارد گردنبند، گردنبندها را از نظر طول زنجیر در انواع زیر طبقه بندی می کنند.

• چوکر

• یقه ای

• پرنسس

• اپرا

• نمایشی

• طنابی

هر کدام از این سایزهای مطرح شده، بسته به طول زنجیرشان روی نقطه ی خاصی از گردن قرار می‌گیرند.

مناسب ترین طول زنجیر گردنبند

• بانوان

در بهترین و ایده آل ترین حالت، قرارگیری زنجیر باید به گونه‌ای باشد که گردنبند در بالای استخوان ترقوه ی شما قرار بگیرد؛ اما اگر گردنبند انتخابی حالتی آویزان دارد؛ محل مناسب قرارگیری‌اش را حدود 2 الی 4 اینچ پایین‌تر در نظر بگیرید. 

• کودکان

بهترین سایز مناسب برای گردن ظریف کودکان بسته به سن و قطر گردن، چیزی در حدود 14 الی 16 اینچ می باشد.

• آقایان

در مورد آقایان نیز مناسب ترین طول برای انتخاب و قرارگیری زنجیر گردنبند، همان محدوده ی بالای استخوان ترقوه است؛ با این تفاوت که اگر درصدد انتخابِ زنجیرهایی هستید که آویز یا پلاک دارند و یا معمولا دکمه‌های ابتدایی پیراهن‌تان را باز می گذارید؛ در بهترین حالت خوب است که زنجیری با طول حدود 18 تا 20 اینچ انتخاب کنید. 

تناسب طول زنجیر گردنبند با فرم یقه لباس

• یقه باز

چنانچه یقه‌ی لباس شما در انواع مدلهای یقه‌ی باز و پایین تر از استخوان ترقوه قرار دارد؛ دست شما برای انتخاب  طول زنجیر نیز بازتر خواهد بود؛ چرا که برای این فرم از یقه، هم گردنبندهای به اصطلاح خفتی مانند انواع چوکر، سینه ریز و… مناسب است و هم زنجیرهای با طول بلند گزینه ی چشم نوازی خواهد بود.

• یقه بسته (کیپ)

در ارتباط با یقه های جمع و بسته امکان انتخاب طول مناسب برای زنجیر گردنبند با محدودیت نسبتا بیشتری همراه خواهد بود؛ به ویژه اگر در فصول زمستانی، بخواهید که از لباس های به فرم یقه اسکی استفاده کنید؛ توصیه‌ی ما انتخاب زنجیرهای بلند می باشد.

مناسب ترین طول زنجیر در انواع مدل گردنبند

• گردنبندهای خِفتی (چوکر)

بهترین سایز برای طول زنجیر این نوع گردنبند حدود 40 سانتی‌متر و قرارگیری بالای استخوان ترقوه است

• گردنبندهای سایز پرنسس

معمولا این سایز از گردنبندها، روی استخوان ترقوه قرار می‌گیرند و طولی حدود 45 سانتی‌متر دارند. هرچند در بازار عرضه ی طلاجات نمونه های تولید شده از این نوع گردنبند با طولی حدود 43 تا 48 سانتی‌متر نیز یافت می شود.

• گردنبندهای سایز نمایشی (متینی)

این سایز از گردنبندها، غالبا کمی پایین تر از استخوان ترقوه قرار می‌گیرند و طولی حدود 50 سانتی‌متر دارند.

چگونگی تشخیص و انتخاب مناسب ترین طول زنجیر گردنبند

برای محاسبه و تعیین طول مناسب زنجیر گردنبند می توان به یکی از دو شیوه ی زیر عمل کرد:

حالت اول: براساس سایز گردن و فرم بدن

• قدم اول: محاسبه ی اندازه ی دور گردن

نکته اول- برای تعیین سایز مناسب طول زنجیر گردنبند، اولین و مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشد؛ سایز گردن شما است.

با این حساب برای تعیین سایز گردنبند بر مبنای سایز گردن، لازم است که در ابتدا با کمک یک متر پلاستیکی، دور گردن خود را اندازه ‌گیری کنید؛ با این وصف که متر را به حالت افقی یعنی موازی با زمین در دست بگیرید.

نکته دوم-  جهت تعیین طول زنجیر گردنبند، پس از سایز کردن گردن، برای حداقل سایز ممکن، حدود 5 الی 10 سانتیمتر به سایز به دست آمده بر اندازه ی دور گردن بیافزایید؛ چرا که در غیر اینصورت گردنبندِ شما بیش از حد خِفتی و چفت به گردن خواهد شد. (یعنی اگر تمایل به انتخاب گردنبندهای در مدل چوکر دارید؛ نیازی به افزودن این 5 الی 10 سانت به طول دور گردن نیست.)

• قدم دوم: محاسبه ی طول قد

در این مرحله با همان متر پلاستیکی، اندازه ی قد خود را به دست آورید.

اگر برایتان سوال شده که طول قد چه ارتباطی با طول زنجیر گردنبند دارد؛ بهتر است بدانید همچنان که انتخاب گردنبندهای  با زنجیر بلند برای افراد قدکوتاه مناسب نخواهد بود؛ به همان میزان گردنبندهای با زنجیر کوتاه، برای افراد قدبلند مناسب نمی باشد.

مناسب ترین طول زنجیر به تناسبِ طول قد

• چنانچه قد شما از 162 سانتی متر کوتاه تر است؛ گردنبندهای به طول 40 تا 50 سانتی متر انتخاب کنید.

• چنانچه قد شما در بازه ای بین 162 تا 170 سانتی متر می باشد؛ دست شما برای انتخاب طول زنجیر گردنبند کاملا باز خواهد بود.

• چنانچه قد شما از 170 سانتی متر بلندتر است؛  گردنبندهایی با زنجیر به طول بیش از 50 سانتی متر انتخاب کنید.

حالت دوم: با کمک گردنبندی دیگر

قفل زنجیر گردنبند را باز کرده و آن را روی ناحیه ای مسطح بگذارید؛ سپس با بهره‌گیری از متر، خط‌‌‌کش و یا زنجیری دیگر، طول زنجیر مدنظرتان را اندازه بگیرید.

ختم کلام

در این مقاله از مجله ی اینترنتی فروشگاه طلای ویاناگالریا سعی بر آن شد تا با ارائه ی دانستنی های مفید درباره ی انتخاب مناسب طول زنجیر گردنبند، گامی مفید در جهت انتخابی آگاهانه پیرامون این عضو از خانواده ی زیورآلات برداشته و شما عزیزان را برای یک خرید ایده آل یاری رسانیم.

 چنانچه از نکات دیگری در مورد طول زنجیراطلاع دارید و نیز به منظور در میان گذاشتن هر گونه سوال، نظر یا طرح موضوع پیشنهادی با ما همراه شوید و در بخش دیدگاه ها برای ما و دیگر خوانندگان یادداشت بگذارید.

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا