آویز ویانا آویز ویانا

قیمت هر گرم طلای خام 2,640,000 تومان

راهنمای تعیین و تغییر سایز انگشتر و حلقه


راهنمای تعیین و تغییر سایز انگشتر و حلقه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای عزیزانتان انگشتری کادو گرفته باشید و یا بالعکس از آنها انگشتر هدیه دریافت کرده باشید اما به ناگاه متوجه شوید سایزِ آن با انگشت دست تناسب نداشته و کوچکتر یا بزرگتر می باشد؛ البته گاهی نیز به مرور و در اثر تغییر سن یا وزن، کلفتی انگشت نیز دچار تغییر شده و دیگر در سایز فعلی قابل استفاده نمی باشد.

مطمئنا مواجهه با چنین معضلی حس خوشایندی در پی نخواهد داشت؛ اما جای نگرانی هم نیست چرا که برای انگشترهای طلا و دیگر فلزات قیمتی امکان تغییر سایز وجود دارد.


به همین خاطر در این شماره از سری مقالات مجله ی اینترنتی ویاناگالریا بر آن شدیم تا به تفصیل و به طور جزئی  به  ارائه ی توضیح و بررسی چگونگی فرآیند تغییر سایز انگشتر بپردازیم.

چنانچه قصد انتخاب و خرید انگشتر طلا داشته و یا تمایل به آگاهی هرچه بیشتر، پیرامون چگونگی تعیین و تغییر سایز انگشتر و حلقه  به عنوان یکی از پرمصرف ترین عضو از خانواده ی طلاجات را دارید؛ دعوت می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه شوید:

چگونگی تعیین سایز انگشتر

به طور معمول اندازه ی سایز انگشترها با بهره گیری از حلقه ی سایز که متشکل  از 30 حلقه ی مقایسه می باشد؛ انجام می پذیرد. تنگی یا گشادی حلقه ی انگشتر با استفاده از میلِ سایز مخروطی شکل تشخیص داده می شود که اعداد اندازه ها روی آن حک شده است.

در سرزمین های ایالات متحده ی امریکا و نیز کشور فرانسه تعیین سایز براساس بازه ای از شماره های استاندارد انجام می شود. در کشور آلمان تشخیص میزان تنگ یا گشادی حلقه ی انگشترها براساس محیط داخلی حلقه یا همان قطر آن رایج می باشد.

چگونه سایز مناسب انگشتر را تشخیص دهیم؟

سایز یک انگشتر زمانی برای انگشتِ دست شما مناسب و اندازه است که به حد کافی کیپ یا به عبارت دیگر فیت انگشت شما باشد؛ با این وصف که وجود انگشتر در انگشت شما حس نشود؛ یعنی نه آنچنان تنگ باشد که موجب خون مردگی و متورم و قرمز شدن انگشت شود و نه آنقدر گشاد که تکان تکان یا به اصطلاح عامیانه لق بخورد و احتمال افتادن آن مطرح باشد.

چگونگی تغییر سایز انگشتر

برای تغییر اندازه یا سایز انگشتر غالبا سازندگان جواهر یا طلاجات، انگشتر را برش داده و بسته به سایز جدیدِ مورد نظر اندازه ی قطر حلقه ی انگشتر را کم یا زیاد کرده و سپس مجددا انگشتر را جوش می دهند؛ با این وصف که  فردِ تعمیرکار طلا بعد از ایجاد برش در حلقه ی انگشتر،  جهت افزایش سایز انگشتر و بزرگتر کردنِ آن، سعی می کند با پرکردن فاصله ی مورد نیاز از خودِ طلا یا سایر فلزات بر قطر آن افزوده و سایز آن را تا به اندازه ی مطلوب برساند. 

و اما جهت کاهش سایز انگشتر و کوچکتر کردنِ آن، طلاساز پس از برش حلقه ی انگشتر، بسته به میزان لازم برای تنگ شدنِ قطر انگشتر، قسمتی از آن را بریده و جدا می کند؛ سپس مجددا دوانتهای حلقه را به هم جوش می دهد.

هویه کاری حلقه ی انگشتر به طور دقیق روی همان نقطه ای که برش صورت گرفت، انجام می گردد.

معایب و معضلات احتمالی تغییر سایز انگشتر

در ارتباط با تغییر سایز انگشتر بهتر است این مطلب را هم در نظر داشته باشید که در برخی موارد پس از ایجاد تغییر در سایز انگشتر از طریق برش حلقه و هویه کاری، نقطه ای از آن که تحت برش و هویه واقع شده، به مرور زمان و به خصوص در صورت وارد آوردن فشار بیش از حد رفته رفته از نظر استحکام و آسیب پذیری ضعیف و سست تر شده و احتمال شکستن آن بالاتر می رود. 

این انگشترها را نمی توان تغییر سایز داد

تغییر سایز و اندازه ی حلقه ی انگشتر، همواره و در ارتباط با انواع انگشتر قابل امکان نمی باشد؛ به عنوان مثال در ارتباط با انگشترهای ساخته شده از جنس تیتانیوم، جواهرسازان قادر به اعمال برش به روش سنتی و نیز هویه کاری روی این جنس انگشتر نمی باشند.
همچنین در مورد انگشترهای حاوی سنگ جواهر نیز نمی توان به سهولت تغییر سایز را اعمال کرد؛ چرا که در گام نخست می بایست نگین یا سنگ های آن جدا شود و این اقدام ممکن است به سطوح سنگ صدمه های جبران ناپذیری را وارد سازد. 

نکاتی پیرامون تعیین و تغییر سایز انگشتر و حلقه که بهتر است بدانید

• از آنجایی که انگشتان دست کاملا گرد نمی باشند، هنگام تعیین و انتخاب سایز انگشتر مناسب، باید با چرخاندن و آویزان ساختن انگشت (بازی بازی یا تکان تکان دادن انگشتر در انگشت) و چند مرتبه درآوردن و مجدد دست کردن سایزهای احتمالی، اطمینان یابید که کدام سایز از آن انگشتر برای انگشت شما در قیاس با دیگر سایزها راحت تر و بهتر است.
• تجربه نشان داده که انگشتان در طی ساعات روز به نسبت شب، قدری تورم یافته و به اصطلاح باد می کنند؛ این نکته در مورد آب و هوای متفاوت در فصول مختلف نیز صدق می کند؛ با این وصف که انگشتان دست در فصل تابستان و شرایط آب و هوایی گرم، غالبا کلفت تر و متورم تر هستند تا به نسبتِ قرار گیری در آب و هوای سرد و فصول زمستانی. 
به همین خاطر هنگام تعیین سایز انگشتر برای یک انتخاب مطمئن و درست، باید تا جای ممکن این نوسانات احتمالی را نیز در نظر داشته باشیم.

ختم کلام

در این مقاله از مجله ی اینترنتی فروشگاه طلای ویاناگالریا سعی بر آن شد تا با ارائه ی دانستنی های لازم درباره ی تعیین و تغییر سایز انگشتر و حلقه به ویژه در انگشترهای طلا، گامی مفید در جهت شناخت و انتخابی آگاهانه پیرامون این عضو از خانواده ی زیورآلات برداشته و شما عزیزان را برای خریدی ایده آل یاری رسانیم.
چنانچه از نکات دیگری در مورد سایز انگشتراطلاع دارید و نیز به منظور در میان گذاشتن هر گونه سوال، نظر یا طرح موضوع پیشنهادی با ما همراه شوید و در بخش دیدگاه ها برای ما و دیگر خوانندگان یادداشت بگذارید. 

دوستدار شما ویاناگالریا

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام ویاناگالریا
واتس اپ ویاناگالریا